• Naujienlaiškis
 • Vilniaus dailės akademijos (VDA) parodų salėse „Titanikas“ sausio 21 d. 18 val. bus atidaryta amžiumi vyriausio Lietuvos modernisto Leono Striogos kūrybos paroda „Su gimimo diena, Leonai!“, skiriama L. Striogos 90-mečiui. 

  Tai pirmoji šio menininko retrospektyva, nuosekliai pristatanti Leono Striogos kūrybos kelią nuo studijų laikų iki naujausių darbų. Paroda surengė menininko šeima ir bičiuliai. Ji atskleidžia, kaip Leningrado (dabar Sankt Peterburgas) Iljos Repino dailės instituto auklėtinis, įgijęs puikius įgūdžius atkurti natūros motyvus tiek pieštuku, tiek skulptūros priemonėmis siekė išsiveržti iš vaizduotę kaustančių socrealizmo pančių  ir įvaldyti modernizmo atrastus natūros transformavimo būdus. Striogos skulptūros suteikė Lietuvos dailei aktualumo, veržlumo, įtaigos, padėjo žiūrovams pamatyti pasaulio ir meno kūrinio grožį, ugdė skonį, stiliaus pojūtį, jautrumą gėrį ir blogį skiriančiai ribai. Parodoje eksponuojami piešiniai, įvairių formatų terakotos, akmens, medžio ir metalo skulptūros, „Dailės“ kombinato užsakymu XX a. septintame dešimtmetyje sukurti dekoratyvių skulptūrėlių etalonai iš Lietuvos dailės muziejaus rinkinio.

  Parodą papildo Kęstučio Stoškaus fotografijos iš skulptoriaus dirbtuvės, padarytos Striogos kūrybinio aktyvumo viršūnėje, ir kolekcininko Ramučio Petniūno filmas, įamžinęs vieną menininko poilsio dieną kaimo sodyboje.  

  Apie autorių

  Leonas Strioga gimė 1930 m. vasario 1 d. Medžiočių kaime, Anykščių rajone. Iki 1940 m. augo ir mokėsi Klaipėdoje, vėliau Jonavoje ir Ukmergėje. 1950–1952 m. studijavo LSSR valstybinio dailės instituto Skulptūros fakultete. Skulptūros pasirinkimą pats aiškino iš tėvų paveldėtu polinkiu į rankų darbus ir įgimtu klausos defektu, kuris apsunkino bendravimą su aplinkiniais ir skatino ieškoti vienišiui tinkamos profesijos. 1952 m. įstojo į I. Repino dailės institutą Leningrade (dabar Sankt Peterburgas), dideliame mieste su giliomis kultūros tradicijomis tikėdamasis geresnio išsilavinimo; jį baigė 1958 m. Įsikūrė Kaune, pradėjo dirbti „Dailės“ kombinato keramikos ceche. 1966 m. Kauno Ąžuolyne pastatė granito skulptūrą Poilsis – pirmą kūrinį viešojoje erdvėje, paženklinusį posūkį neoklasicizmo linkme. Išsivadavęs iš socrealizmo kanono iš įvairių medžiagų kūrė kamerinio formato ir viešosioms erdvėms skirtas skulptūras. Striogos kūrybą eksponavo Lietuvos, Lenkijos, Latvijos, Estijos, Rusijos, Prancūzijos, Danijos, Italijos, Izraelio muziejai ir galerijos, jo skulptūrų yra Lietuvos nacionaliniuose ir kituose dailės rinkiniuose. 2001 m. Strioga gavo aukščiausią menininko įvertinimą mūsų šalyje – buvo apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija. Skulptorius gyvena ir dirba Kaune.

  Kuratoriai: Giedrė Jankevičiūtė, Ksenija Jaroševautė, Ramutis Petniūnas, Vladas Urbanavičius.
  Kūrinius skolino: Lietuvos dailės muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Striogų šeima, Ramutis Petniūnas.

  Paroda veiks iki vasario 16 d. VDA parodų salėse „Titanikas“, Maironio g. 3, Vilnius.