Klaipėdoje buvo surengtos kūrybinės dirbtuvės „Kaligrafijos ribų beieškant. Dedikacija V. Mačerniui“. Skirta Vytauto Mačernio 100-osioms gimimo metinėms. Užsiėmimus vedė Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dėstytoja prof. Zita Inčirauskienė. Per keturias dienas trukusias dirbtuves buvo sukurta kolekcija „Mačernio marškiniai“.

Užsiėmimų dalyviai atliko praktines užduotis, sėmėsi teorinių žinių klausydami profesorės vedamų paskaitų, stebėjo filmus, aptarė rašymo užduotis ir įgyvendino kompozicines provokacijas.

Šiuolaikinės kaligrafijos kontekstas: postmodernistinio meno įkvėpta klasikinė kaligrafija išsiveržia iš įprastos dvimatės plokštumos, praranda įprastą popieriaus ir tušo pėdsaką bei tampa forma, objektu, instaliacija. Kaligrafija integruojasi į kitas meno ir dailės sritis – kiną, teatrą, taikomąjį, vaizduojamąjį ar konceptualųjį meną – kuriamos nestandartinės tūrinės ar erdvinės formos. Visų šių sudėtinių dalių visuma iš esmės nutolsta nuo įprastos kaligrafijos kūrinio sampratos ir kūriniuose svarbesniu tampa vizualumas nei tekstu reiškiama mintis. Pristatomas asmeninis kūrybos unikalumas – kaligrafijos jungtis tekstilėje – provokuoja ieškoti ir atrasti savitą kaligrafijos raišką jau pažįstamoje kūrybinėje srityje. Kaligrafinės pratybos ant audinio suteikia galimybę pažinti technologines šios kūrybos srities subtilybes.

Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dėstytoja prof. Zita Inčirauskienė

Menininkė akcentavo, jog kaligrafija, kaip viena iš demokratiškiausių dailės sričių, labai tinkama saviraiškos ugdymui, nes gi rašyti moka praktiškai visi.

Individualus rankraštis, patalpintas tinkamoje vietoje, tampa vertybe, nes šiandien dailiai parašyti jau galime kompiuteriu, pasirinkę kaligrafinį šriftą, bet tai anaiptol ne tas pats, kas rašyti ranka.

Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dėstytoja prof. Zita Inčirauskienė

Be kaligrafijos užsiėmimų, kūrybinių dirbtuvių metu dalyviai keitėsi patirtimi, poetinėmis mintimis, rašytomis paties V. Mačernio ir dalinosi įžvalgomis iš poeto biografijos. Baigiantis kūrybinėms dirbtuvėms, surengta dalyvių kūrybos darbų ekspozicija. Apie kūrybines dirbtuves plačiau videoreportaže.