Tarptautiniai ryšiai

Igno Miškinio įspūdžiai Menų ir dizaino akademijoje Bratislavoje, Slovakijoje

2019 m. pavasario semestrą nusprendžiau praleisti Menų ir dizaino akademijoje Bratislavoje, Slovakijoje (Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, VŠVU / Academy of Fine Arts and Design in Bratislava, AFAD), vizualiosios komunikacijos katedroje (bakalauro pakopa). Kol nemažai studentų renkasi tolimesėse šalyse esančius universitetus, šią akademiją pasirinkau dėl iš anksčiau nugirstų gerų atsiliepimų ir smalsumo sužinoti daugiau apie būtent šio regiono dizaino ir meno tradicijas; taip pat sudomino ir studijų modelis, kuomet daugiausia dėmesio yra sutelkiama ties viena studija (disciplina), kuri yra verta net 10 kreditų.

 Mokslas.

Studijuojant Menų ir dizaino akademijoje Bratislavoje (AFAD) kiekvienam mainų studentui reikia išsirinkti pagrindinę studiją savo katedroje. Kadangi į Bratislavą atvykau studijuoti vizualiųjų komunikacijų, kaip pagrindinį dalyką pasirinkau identiteto studiją: pirmą semestro pusę kūriau vizualų identitetą ir etiketes fiktyviam, savo sugalvotam aludarių prekės ženklui, o likusioji pusmečio dalis buvo skirta kūrybinėms dirbtuvėms. Taip pat buvau pasirinkęs ir konceptualios fotoknygos kūrimo paskaitą, audiodizaino ir tipografikos paskaitas, turėjau ir visiems mainų studentams privalomą meno teorijos paskaitą. Dar oficialiai neprasidėjus semestrui išklausiau ir įžanginį slovakų kalbos kursą pradedantiesiems, kurį rekomenduoju visiems ne tik dėl praktinės naudos, bet ir dėl galimybės susipažinti su kitais į akademiją atvykusiais mainų studentais.

Darbo krūvis ir studijų intensyvumas priklauso nuo pasirenkamų dalykų ir jų kiekio, tad kiekvieno mainų studento patirtis šiuo požiūri gali skirtis. Mano semestras apsiėjo be didesnio streso ir nuolatinės įtampos - tam įtakos galėjo turėti mažesnis konsultacijų dažnis savaitėje, tad savo darbo krūvį galėjau pasiskirstyti pagal savo paties poreikius. Studijų kokybe AFAD nenusileidžia VDA: studentai ten yra skatinami kurti ir įgyvendinti itin aukšto lygio projektus, kuriais domimasi ir už akademijos ribų.

Universiteto aplinka.

Į pačią akademinę aplinką įsiliejau tą pačią akimirką, kai atvykau – visi akademinės bendruomenės nariai buvo draugiški, noriai bendradarbiavo ir padėjo susidūrus su problemomis, o visi ten sutikti dėstytojai buvo itin profesionalūs ir duodavo daug svarios kritikos.

Pati akademija yra išsidėsčiusi per tris pastatus: miesto centre stovinčiame pastate yra įsikūrusi visa administracija, biblioteka, architektūros katedra bei dalis tapybos katedros, o likusios katedros yra įsikūrusios kiek toliau nuo centro, ant kalno stovinčiame pastate, kuriame taip pat veikia ir valgykla. Visiems studentams yra atviros laboratorijos, kuriomis galima naudotis sutarus su jose dirbančiu personalu, tačiau reikia pabrėžti, jog vizualiųjų komunikacijų katedra savo studentams nesuteikia stacionarių kompiuterių, visi studentai privalo turėti savo.

Apgyvendinimas ir pragyvenimas.

Akademija daliai atvykstančių studentų gali suteikti apgyvendinimą bendrabučių kompleksuose, kurie priklauso Slovakijos technikos universitetui, tačiau likusiems tenka ieškotis būsto individualiai. Man pasisekė, kadangi gavau atskirą kambarį bendrabutyje, kurio mėnesio kaina buvo 80 eur. Gyvenantiems bendrabutyje patiems tenka susipirkti ar iš namų atsivežti visus reikmenis: maisto gaminimo ir valgymo įrankius, rūbų džiaustyklę ir pan., tad semestro pradžiai galima atsidėti dar papildomą šimtą eurų vien įsikūrimui. Nuomojantis individualų kambarį Bratislavoje gali tekti sumokėti 250~300 eur per mėnesį, o kainos miesto centre kyla bene dvigubai, tačiau Bratislava yra pakankamai nedidelis miestas, tad nuomotis kambarį atokesnėje vietoje nėra didelė problema, kadangi miesto viešasis transportas yra gerai išvystytas. Nemažai dalykų Slovakijoje kainuoja panašiai, o kartais ir pigiau nei Lietuvoje.

Lokacija.

Bratislava yra pakankamai kompaktiškas miestas, gyventojų skaičiumi šiek tiek mažesnis už Vilnių, tačiau turintis ne mažiau gražų senamiestį ir gamtinį peizažą. Kitaip nei Vilniuje, miesto kultūrinis gyvenimas nepasirodė toks aktyvus, tačiau kai Bratislavą iš visų pusių supa tokie kultūriniai centrai kaip Viena, Budapeštas, ar Praha, veikti ir pamatyti tikrai buvo ką. Verta paminėti, kad studijuojantiems Slovakijoje yra suteikiamos išskirtinės sąlygos traukiniais per šalį keliauti nemokamai, tad iš anksto galima susiplanuoti ir kelionę Aukštųjų Tatrų link.

Įspūdis.

Be galo džiaugiuosi savo pasirinkimu pusmetį praleisti Bratislavoje. Laikas ten ištirpo nepastebimai, o įgytos patirtys ir išmokti dalykai, sutikti žmonės ir aplankytos vietos mano pusmetį pavertė viena vertingiausių patirčių gyvenime.