• Naujienlaiškis
 • Įvykis „Priežastis – kovo 21 d.“

  Marija Marcelionytė-Paliukė. Įvykis.
  „Priežastis – kovo 21 d.“

  Dainius Liškevičius. Performansas „Apskritimas“, 2017 m.
  Without Letters. Audiovizualinis pasirodymas

  Kovo 21 d. 18-21 val. Vilniaus Rotušė, Didžioji salė


  Marija Marcelionytė-Paliukė:

  Esminė šio Įvykio priežastis – kažkada priimtas moters ir vyro sprendimas, lėmęs, kad kovo 21 d. gimiau aš. O visa kita yra daugiau ar mažiau atsitiktinumų virtinė, kuri konceptualizuojasi į Įvykį tik todėl, kad gimęs žmogus yra kultūros žmogus.

  CreArt* projektas iš metų 365 dienų būtent kovo 21-ąją yra paskelbęs Europos kūrybiškumo diena. Toks sutapimas, keliantis šypseną, nulėmė ir šį Įvykį. Sulaukus skambučio: „Yra lėšų, bet nėra idėjų. Gal galite padėti? Vilniaus Rotušė turi dalyvauti kūrybiškumo dienos programoje ir t.t.“, pasakai taip, nes turi pakankamai drąsos tiesiog pareikšti, kad gimtadienį švenčiantis žmogus yra laisvas „švęsti“ taip, kaip jam norisi, ir gauni sutikimą savo idėjoms. Profesinė Vilniaus Dailės akademijos aplinka lemia nuolatinę vaizdų gausą, todėl asmeniniai tyrinėjimai pastaruoju metu vis labiau siejasi su kultūros ekologijos tema, t. y. kuo mažiau gaminti pačiai, bet tuo pačiu kurti ar būti kūrybos priežastimi talentingesniam ir pan. Ši situacija kaip tik apie tai. Instinktyviai imi telefoną ir skambini vienam iš tokių – Dainiui Liškevičiui, menininkui, 2015 m. atstovavusiam Lietuvai 56-ojoje Venecijos meno bienalėje. Jis, patikrinęs savo kalendorių, ima ir „pasirašo“ šiam įvykiui-avantiūrai. Taigi, kovo 21 dieną Dainius Liškevičius pirmą kartą atliks performansą Apskritimas, specialiai sukurtą Rotušės Didžiosios salės erdvei.


  Dainius Liškevičius. „Apskritimas“, 2017 m.

  Kodėl „Without Letters“? Nes, vėlgi, atsitiktinumas: kažkas nusprendė, kad 2016 m. vasarą Wroclave vykusiame LOCOP (local operators meeting) susitikime, skirtame Europos kultūros sostinių fenomeno analizei, Vilniui turi atstovauti Adomas Narkevičius ir aš. Atrastume, ypač, kai susitikimas jau įvykęs, logiškų paaiškinimų kodėl, bet smagiausia, kas nutiko – pažintis su Adomu, kurios metu sužinojau, kad jis groja šioje grupėje. O koks gimtadienis be muzikos?


  Menininkai

  Dainius Liškevičius (g. 1970), vienas aktyviausių „lūžio kartos“ menininkų, XX a. dešimtajame dešimtmetyje ženkliai prisidėjo prie dailės raiškos atsinaujinimo Lietuvoje. Menininko sukurtos instaliacijos ir performansai yra įtraukti į naujausių laikų Lietuvos dailės istoriją.

  „Without Letters“ siekia perkurti, kaip gali skambėti grupė laiku, kai gitara nebėra maištingas instrumentas. Grupės naujausi kūriniai įkvėpti vis stiprėjančio virtualaus ir nerimą keliančio ‘dabar’ pojūčio. Techno ir footwork tarp kitų elektroninės muzikos įtakų kuria skubantį, tamsų tempą grupės gyvuose pasirodymuose. Hipnotizuojančios ritminės struktūros ir kartais pratrūkstantys aštrūs vokalai susipina su krautrocko įkvėptomis palaimingomis harmonijomis, tuo pačiu vengiant eskapizmo į jau praėjusį ar net neegzistavusį laiką.

  Marija Marcelionytė-Paliukė (1977-03-21), Vilniaus dailės akademijos Grafikos katedros doc., menininkė.


  *CreArt – nuo 2010 iki 2017 metų trunkantis, tarptautinis kultūrinio bendradarbiavimo projektas, jungiantis 12 Europos miestų. ES paramą gavusio CreArt tikslas – suteikti menininkams galimybę pristatyti savo kūrybą Europoje, skatinti kūrybiškumą, bendradarbiavimą, meno mainus.