„Horizonte katastrofos vieta. Siųskit pagalbą“. 2019. Skaitmeninis estampas. Vaidas Naginionis

#SUTIKITUS tai interviu serija su VDA alumnais ir dėstytojais. Pašnekovui užduodami klausimai apie studijas ir gyvenimą po jų. 

Kodėl pasirinkote studijuoti Taikomąją grafiką? Kodėl VDA Kauno fakultete?

Visai kaip Quentin Tarantino visą vaikystę praleidau tėvų vaizdo kasečių nuomoje, žiūrėdamas ir perrašinėdamas filmus – planavau būti režisieriumi. Tačiau paauglystėje įtraukė gatvės kultūra – graffiti menas, riedlenčių piešiniai. Galiausiai į rankas pateko filmas „Basquiat“ apie vieną garsiausių graffiti pradininkų ir šiuolaikinio meno chuliganą Jean-Michel Basquiat. Tuomet supratau, kad kito kelio nėra – tik studijuoti dailę.

VDA pasirinkti buvo labai paprasta – tai geriausia vieta Lietuvoje, ruošianti aukšto lygio specialistus, o Taikomoji grafika man atrodė vienintelis logiškas kelias. Visada žavėjo tapyba ir grafinis dizainas, tačiau taikomoji grafika jau tuomet kalbėjo apie tarpdiscipliniškumą, medijų maišymą, todėl ši specialybė man buvo idealus variantas. Studijų programa padėjo įgyvendinti mano norus – derinti taikomumą ir „meną“ be jokių išlygų… Čia telpa viskas: galima kurti iliustracijas, paskui jas animuoti, kalbėti apie graffiti, paverčiant tai kaligrafija, tapyti su grafine planšete ir atspausti skaitmeninį estampą.

Kokie jūsų prisiminimai iš studijų VDA Kauno fakultete? Grafikos katedroje?

Nesibaigiantis kūrybinis brainstormas, ilgos bemiegės naktys ir po peržiūrų atėjęs supratimas, jog nors truputėlį patobulėjai, jog gali daugiau, greičiau, įdomiau.

Papasakokite apie dabartinę savo veiklą. Ką veikiate po studijų baigimo?

Dabartinė veikla – tai patirties dalinimasis su jaunaisiais kūrėjais. Grafikos katedroje dėstau komikso meno, skaitmeninės iliustracijos, skaitmeninio estampo dalykus.

Dėstytojo darbą derinu su kūrybininko veikla – naujų produktų vystytojo darbu. Dirbu prie įvairių projektų/produktų realizavimo – knygų leidybos, komiksų vystymo, ženklodaros ir grafinio identiteto bei kompiuterinių žaidimo koncepcijų (speedpainting) kūrimo srityse. Savaime suprantama, nepamirštu ir savo asmeninės kūrybos, kuri pagrinde yra koncentruota ties eksperimentinėmis technologijomis skaitmeninio estampo lauke.

Šiemet vyks pirmoji tarptautinė Kauno iliustracijų bienalė. Kaip kilo idėja organizuoti šį renginį?

Kauno iliustracijų bienalės atsiradimas jau seniausiai buvo būtinybė. Manau idėja kirbėjo viso Grafikos katedros kolektyvo galvose, bet vis nesugebėjo materializuotis. Na o kiek galima laukti? Juk mūsų katedra ir yra atsakinga už jaunųjų iliustratorių edukavimą. Norėjosi su nauja jėga visus sukviesti ir pasidžiaugti vienas kito kūryba – taip gimė tarptautinė Kauno iliustracijų bienalė.

Pirmosios bienalės tema - Jump (liet. šuolis). Kodėl išrinkote būtent tokį pavadinimą? Kas gali dalyvauti bienalėje?

Dėl temos jump yra „kaltas“ mano sūnus, kuris juokais spaudinėdamas telefoną, paleido repo grupės „House of Pain“ dainą „Jump Around“. Atrodo labai paprastas, juokingas žodis, tačiau pats šuolis turi tam tikro neapibrėžtumo ir levitacijos momento, kuris leidžia pajusti net skrydį. Taigi kodėl nepasiūlius pašokinėti visiems, panaudojant įvairias medijas ir sujungiant skirtingus stilius?

Dalyvauti bienalėje gali visi jaunieji kūrėjai – nepriklausomai nuo kūrybinės srities. Kviečiu apsilankyti bienalės puslapyje ir susipažinti su paraiškos sąlygomis. Visos komisijos atrinktos iliustracijos bus eksponuojamos tarptautinėje Kauno iliustracijų bienalėje spalio mėnesį.


Vaidas Naginionis baigė Taikomosios grafikos bakalauro ir magistro studijas VDA Kauno fakultete 2010 metais. Šiuo metu dirba dėstytoju Grafikos katedroje, eina katedros vedėjo pareigas.