• Naujienlaiškis
 • Spalio 8−14 d. VDA Grafikos katedros studentams kūrybines šilkografijos dirbtuves „Ir ką jie veikia šiame kulte? Jie piešia!“ vedė nuo 2013 metų Berlyne įsikūręs ir aktyviai veikiantis menininkų Damien Tran ir Marion Jdanoff kūrybinis duetas Palefroi.

  Abu menininkai kuria gerbdami ir vertindami vienas kito individualumą: Damien labiau abstraktus ir formalus, Marion – istorijų kūrėja. Abiejų pasaulio matymai susitinka šilkografijos atspauduose, papildydami vienas kitą ir formuodami unikalų, išskirtinį, tik Palefroi būdingą braižą. Nors iki susitikimo kiekvienas buvo savarankiškas kūrėjas, nei Damien nei Marion neskelbia asmeninių pasiekimų viešai, jie neatsispindi CV. Abiejų nuomone, jų, kaip kūrėjų, istorija pradėta rašyti tik 2013 metais tapus Palefroi.

  Šios šilkografijos dirbtuvės bei pats kūrybinio dueto faktas VDA studentams buvo puiki galimybė įgyti ne tik  praktinių įgūdžių, bet ir šiais individualybę aukštinančiais laikais patirti, suvokti, pasvarstyti, ką reiškia meninės kolaboracijos, kaip priimami kompromisai kūrinio labui, kaip galima rasti savo vietą ir kūrybos būdus pasaulyje, kai baigi meno studijas. Tokių pavyzdžių labia trūksta mūsų aplinkoje, o norint inspiruoti  reikia „padėti ant lėkštelės“.

  Savaitė prabėgo intensyviai, meniškai, rezultatyviai, buvo daug juoko, naktinėjimų ir baigėsi ji autorinių knygelių tiražu. Viskas pavyko, jau senokai socialiniuose tinkluose studentų mylimas duetas pagaliau pravėre Vilniaus dailės akademijos duris, „like ir love“ komunikacijos pasaulis priartėjo, tapo žmogiškas, labiau pažįstamas ir savas. Dabar jau kiekvieno reikalas bendrauti ar ne, tęsti pažintį ar tik saugoti įspūdį ir ieškoti kitų inspiracijos šaltinių. Man įsiminė degančios abiejų pusių akys bei Damien ir Marion palaimingas atodūsis, kad Paryžiaus meno universitetuose tokio formato dirbtuvių jiems nepavyko įgyvendinti, nes ten kiekvienas studentas yra „menininkas“ jau nuo pat pirmos dienos, kiekvienas viską žino ir moka…

  Nenustebčiau, kad ir dėl to teisingo alkio, grįžę į Berlyną, Palefroi atidarė savo atspaudų stalčius, ir  paskutinėmis spalio dienomis Grafikos katedrą pasiekė didžiulė tūba, pilna autorinių šilkografijos darbų. Atidarius ją akimirksniu gimė idėja parodai: Palefroi. Out of the Tube. Buvo galima išsidalyti darbus po vieną, buvo galima pasidėti juos į stalčių ir jaustis turinčiu, bet galima ir kitaip, t. y. skirti savo laiko, energijos ir ne žodžiu, teoriškai kalbėti apie kūrinio gyvenimo pratęsimus, bendrus sumanymus, bet imti ir padaryti. O kodėl gi ne? Tai mano asmeninis Ačiū Palefroi.

  Marija Marcelionytė-Paliukė


  Idėja: Marijos Marcelionytės-Paliukės
  Energija: Kamilės Krasauskaitės
  Pagalba: Nojaus Štaudės
  Palefroi kūrybinių drbtuvių rėmėjai: ŠMPF ir VDA