Šių metų „Kultūros nakties“ metu VDA Grafikos katedros bakalauro studijų programos trečio kurso studentai organizavo ir vedė pop-up kūrybines linoraižinio ir literų dirbtuves „Atspausk!“. Renginys, vykęs nuo 18:00 iki 22:00 valandos ant Fluxus tilto, jungiančio Bernardinų sodą su Vilniaus dailės akademijos Naujaisiais rūmais, pritraukė daugybę žmonių: vietinių Užupio gyventojų, praeivių, šeimų, turistų iš užsienio šalių ir kt. Organizatorių tinklalapyje skelbiama, kad festivalyje apsilanko apie 100–150 tūkstančių žmonių! Dirbtuvių dalyviai džiaugėsi turėdami galimybę išbandyti kažką naujo. Įvairios medinės raidės (praeityje spaudoje naudotos kaladėlės su iškiliu veidrodiniu raidės atvaizdu), linoraižinių gabalėliai, figūros, gyvūnų ir augalų formos nuolat buvo spaudžiamos ir komponuojamos popieriaus lapuose pačiomis įvairiausiomis spalvomis. Kiekvienas atėjęs ir stabtelėjęs, nepabijojęs išsitepti rankų kūrė savo grafikos atspaudą, paveikslą, kurį išsinešė (ir labai tikėtina, kad įsirėmino) kaip atsiminimą, kaip akimirkos užfiksavimą, trumpą prisilietimą prie senųjų grafikos technologijų, kurios gyvos iki šiol ir yra daug arčiau, nei galima įsivaizduoti. Tikėtas, bet tuo pačiu ir neįtikėtinai gausus žmonių srautas nenurimo nuo pat renginio pradžios iki pabaigos, kol kiekvienam norinčiam pavyko atsispausti: vieniems – pirmąjį savo atspaudą, o kitiems – dar vieną. Studentai buvo ir laimingi, ir gerąja prasme sutrikę dėl tokio aktyvaus domėjimosi ir įsitraukimo. Ne paslaptis, kad meno studijas pasirinkę žmonės itin jautrūs supančio pasaulio nuotaikoms, požiūriui į juos. Menininko keliu žengiantiems nuolatiniai bandymai susitarti su savimi, savojo reikalingumo kvestionavimas šiame pasaulyje yra kasdienybė, tad atviras, geranoriškas visuomenės dėmesys jų veikloms, reikalingumo pojūtis, dėkingumo jausmas yra neįkainojamos investicijos į jaunuosius kūrėjus. Tą vakarą nebuvo nei vieno, kuriam nepavyktų, tik reikėjo nepraeiti pro šalį, gal kiek atitraukti žvilgsnį nuo mobilaus telefono ir iš stebėtojo tapti dalyviu. „Kultūros nakties“ renginiai šventės formatu „legalizuoja“ praeivio betarpišką dalyvavimą, įsitraukimą, pirmąjį kartą, nemokėjimą piešti. O studentai čia pasitikrina savo turimų bei studijų metu įgytų žinių bei įgūdžių – ne tik technologinių, bet ir bendravimo, empatijos lygį bei kokybę.

Iš vienos pusės privalomas ir todėl vertinamas (pažymiu) studijų dalykas „Projektinė praktika“ trečiaisiais studijų metais gali būti traktuojamas kaip pareiga, kaip tiesiog nuleistas iš viršaus, dar vienas dėstytojo „sugalvotas“ dalykas (pastaruoju metu labai retas požiūris, kas džiugina!). Bet, žvelgiant atgal, kai atlikus poreikių analizę, šis dalykas buvo įtrauktas į Grafikos studijų programą daugiau nei prieš penkis metus, jo apraše suformuluoti tokie tikslai: projekto-paraiškos „Kultūros nakties“ festivalio programai pateikimas, poreikių ir išlaidų samatos sudarymas, tikslinės grupės numatymas, veiklų aprašymas ir pagrindimas, komandos formavimas, veiklų ir atsakomybių pasiskirstymas, renginio vietos apipavidalinimas ir instaliavimas, informacinė sklaida, renginio vedimas, atsakomybė už inventorių, saugumą ir švarą, išvadų ir patirčių fiksavimas bei aptarimas. Tai lėmė, kad kiekvienas pasirinkęs studijuoti Grafikos programą Vilniaus dailės akademijoje jau studijų metu pasimatuoja ne tik individualaus menininko kostiumą, bet dalyvauja ir viešose, socialinėse, kultūrinėse veiklose. Jau galime drąsiai dalintis ne viena sėkmės istorija, kai po tokios privalomos studijų praktikos patirties jauni žmonės atranda savo kelią, buriasi draugėn, kuria edukacines programas, su kuriomis yra laukiami Lietuvos darželiuose, mokyklose, bibliotekose, kultūros centruose, dalyvauja renginiuose, mugėse, festivaliuose. O kiti išeina su aiškiu žinojimu, kad edukaciniai užsiėmimai, masiniai susibūrimai – tikrai ne jų kryptis, ir ieško savų išgyvenimo bei raiškos būdų. Ir kiekvienas kelias vertas pagarbos! Studijų laikas Akademijoje gerąja prasme yra ta nuostabioji prabanga, kur sudarytos sąlygos išbandyti įvairius būdus ir metodus kiekvienam studijuojančiam, kartais ir per negaliu, šiek tiek apsaugant nuo gilesnių nusibrozdinimų jau tapus absolventu. Tik reikia naudotis ir imti atvira širdimi.

VDA Grafikos katedros vedėja doc. Marija Marcelionytė-Paliukė

Aš ir kiti bendrakursiai labai apsidžiaugėme, kad, pirmą kartą organizuojant tokias dirbtuves, pavyko pritraukti tiek žmonių. Retas praeivis buvo „surūgęs“. Vieni aktyviai įsitraukė į linoraižinio technikos išbandymą, kiti atėjo bent pasižiūrėti. Apskritai kalbant, patirtis labai maloni – gavome tiek daug šypsenų ir padėkų! Nuoširdžiai sakau: labai geras jausmas pradžiuginti kitus – visus, kurie tik buvo atėję! Džiaugiamės, kad į dirbtuves pavyko įtraukti ne tik vilniečių, bet ir daugybę užsieniečių. Kartais paprasti, nuoširdūs renginiai, tokie kaip kūrybinės dirbtuvės gali būti viena smagiausių vietų Kultūros nakties lankytojams. Tai parodo ir didelis dirbtuvėse dalyvavusių žmonių susidomėjimas: keletas šeimų renginio metu sugrįžo pas mus dar kartą pabandyti linoraižinio techniką. 

VDA Grafikos studijų programos 3 kurso studentė Dainora Vingytė

Pažadame, kad tikrai pasimatysime ateinančios „Kultūros nakties“ festivalyje. Sekite naujienas!