#SUTIKITUS tai interviu serija su VDA alumnais ir dėstytojais. Pašnekovui užduodami klausimai apie studijas ir gyvenimą po jų. 

Kodėl pasirinkote studijuoti Architektūrą? Kodėl VDA Kauno fakultete?

Pasąmonėje yra užsifiksavę, kad vaikystėje pastoviai piešiu, lipdau ir statau iš tais laikais labai populiaraus plastilino. Tuo pačiu mano visa šeima yra kūrėjai, tad augdamas buvau supamas meninės kalbos. Baigiant gimnaziją stebėjau vyresnės sesės dizaino studijų procesą Akademijoje. Šeimoje dalinomės įžvalgomis apie šiuolaikinį meną.

Mokiausi Kauno Jėzuitų gimnazijoje, kuri yra kitoje gatvės pusėje nuo Akademijos, tad matydavau jaunus kūrėjus, studentus. Mane žavėjo Akademijos aplinkoje matomas studijų procesas: piešimas, tapymas lauke. Stoti į Kauno fakultetą paskatino ir sesė, kuri čia studijavo, tad nupiešė man studijų vaizdą iš vidaus.

Kokie jūsų prisiminimai iš studijų Akademijoje? Architektūros katedroje?

Geriausiai įsiminę tai įvairūs smagūs nutikimai. Kai po naktinio darbo atsineši į peržiūras savo darbus, išsidėlioji ant grindų prieš kabindamas ir apsimiegojęs kolega juos pereina ant baltų lapų palikdamas juodas pėdas...

Architektūros katedroje labai daug dirbdavom: eskizuodavom, braižydavom, maketuodavom. Ateinam aštuntą ryte, išeinam apie aštuntą vakare. Akademija tuo metu buvo pirmieji namai. Nuo nuovargio su kursiokais mėgom priguti ant grindų, o kai šalta, kiti mus užklodavo planšetais. Įėjus į auditoriją matydavai tik planšetų krūvą, o ne snaudžiančius studentus.

Akademijoje labai daug diskutuodavau su kitų specialybių studentais. Manau kas duoda gerą patirtį, tai ne tik darbas su savo kolegomis, bet ir su kitų specialybių studentais – grafikais, stiklo menininkais, skulptoriais, keramikais. Stengdavausi kiekviename savo kūrybos darbe rasti vietos kitoms vizualaus meno išraiškoms.  

Ką veikiate po studijų baigimo? Papasakokite apie dabartinę savo kūrybinę veiklą. Kas įkvepia kūrybai?

Dar studijų metu prisijungiau prie dėstytojo Rimanto Giedraičio studijos komandos, po penkerių metų su kursioku įkūrėme savo architektūros studiją. Dar po penkerių metų atsirado noras dalintis sukauptomis žiniomis, su iniciatyvių architektų komanda įkūrėme „200m2“ – tai kūrybinės, edukacinės dirbtuvės skirtos vaikams ir jaunimui. Mano kūrybinė veikla yra gan plati, nes man įdomus ne tik architektūrinis kelias, bet ir kūrybinės partnerystės.

Įkvėpimas kūrybai gali kilti nebūtinai žiūrint į architektūrinius pavyzdžius, o į tapybos, grafikos, dizaino kūrinius. Mane kuriamoje architektūroje labiausiai žavi emocija. Aš siekiu kurti tai, ką žmogus jaus būdamas toje erdvėje, kokią įtaką žmogaus savijautai darys šviesa, garsas ir vaizdas. Pavyzdžiui patalpoje su vienu mažu langu tu jausiesi vienaip, jeigu visos sienos atviros – jau kitaip.

Dirbate dėstytoju Architektūros katedroje, vedate paruošiamuosius kursus stojantiesiems į Architektūros ir Interjero dizaino studijų programas. Kokie asmenybės bruožai būdingi architektūros studentams?

Architekto specialybė yra labai sudėtinga, bet tuo pačiu ir labai įdomi. Manau būsimą architektą turi žavėti kūrybos procesas, komandinis darbas, eksperimentavimas. Tiktai sukurdamas gerą idėją, kuri atsako į iškeltą užduotį, kontekstą, galėsi ją realizuoti.

Architektai formuoja žmogaus kasdienybę, emocijas, kurios tave supa gyvenamojoje aplinkoje, viešojoje erdvėje, pvz.: ką jausi keliaudamas iš taško a į tašką b.


Mindaugas Butvila baigė Architektūros bakalauro ir magistro studijas VDA Kauno fakultete 2008 m. Šiuo metu dirba dėstytoju Architektūros katedroje, yra VDA Dizaino inovacijų centro projektų vadovas Kaune.