Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultete pavasarį prasidėjęs paskaitų ciklas „Miesto kultūra. Miestai be miestiečių“ pranešimų įvairove žadino klausytojų vaizduotę visus metus. Paskaitas architektūros ir urbanizacijos temomis skaitė filosofai, menotyrininkai bei architektai.

Idėja organizuoti paskaitų ciklą kilo Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakulteto Architektūros katedros vedėjui doc. Edmundui Jackui. „Šis tarptautinis paskaitų ciklas buvo sumanytas kaip pretekstas intelektualiai diskusijai, įtraukiant skirtingose mokslo ir meno srityse veikiančius profesionalus“, – pasakoja doc. E. Jackus, pabrėžęs, kad būtent nešabloniškos pranešėjų nuostatos ir unikalūs moksliniai tyrimai sulaukė tiek klausytojų dėmesio.

Doc. E. Jackui pritaria projekto vadovė Donata Jutkienė. „Savo sričių profesionalai į pasiūlytą šiandien itin aktualią temą pažvelgė iš įvairių socialinių, kultūrinių, antropologinių, urbanistinių ir kitų kontekstų. Džiaugiuosi, kad šis tarptautinis viešų paskaitų ciklas, iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos, sudomino ne tik VDA studentus ir dėstytojus, o taip pat ir miestiečius.“

Miesto kultūros pažinimui buvo pasitelkti ne tik Lietuvos aukštųjų mokyklų dėstytojai, urbanistikos tyrinėtojai, bet ir svečiai iš Lenkijos bei Estijos aukštojo mokslo institucijų.

Spalio mėnesį paskaitą anglų kalba skaitė žymus architektas ir menininkas iš Estijos Vilen Künnapu. Pagal profesiją architektas, tačiau vėliau atradęs tapybą, menininkas pristatė savo kūrybą - nuo architektūros Taline iki tapybos Santorini saloje, nuo šamaniškų ritualų ir energijos bokštų Andrioniškyje iki instaliacijų Venecijos meno bienalėje.

„Man labai patiko architekto – filosofo paskaita“, – sako Architektūros studijų trečiakursis Mykolas Deveikis, –  „įprastai per paskaitas studentai neišgirs tiek daug apie psichologinį funkcionalizmą –  kaip forma daro įtaką žmogaus savijautai ir emocijai. Šis paskaitų ciklas aprėpia tai, ko mes nespėjame per paskaitas.“

Nors pirminis ciklo rengėjų tikslas buvo plačiau supažindinti Architektūros studentus su miestus kamuojančių problemų ir galimų jų sprendinių įvairove, paskaitų temų aktualumas praplėtė auditoriją iki Kauno miesto ir rajono gyventojų.

Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinė vadovė dr. Virginija Vitkienė skaitomos paskaitos metu atskleidė, kaip pavyksta stiprinti Kauno miesto ir rajono bendruomenes, pasitelkiant pozityvias kūrybines iniciatyvas. Itin svarbią miestiečių užimą vietą miesto kūrimo procese savo pranešime akcentavo ir filosofas dr. Viktoras Bachmetjevas, iškėlęs hipotezę apie miesto tapatybės kūrėjus – verslininkus, miesto valdžią ir gyventojus.

„Miestas yra istorinė kategorija, o jo raidos dinamiką sąlygoja socialinių, kultūrinių ir ekonominių struktūrų intensyvumas. Tai yra pagrindinė prielaida, kad bet kurios epochos miestas būtų suvokiamas kaip erdvinė miesto pastatų, jo gyventojų ir jų santykių visuma,“ – reziumuoja paskaitų ciklo organizatorius doc. E. Jackus.

Platus susidomėjimas miesto kultūros temomis rodo tokio pobūdžio paskaitų ir diskusijų reikalingumą. Paskaitų ciklą planuojama tęsti ir 2020 m.