Viltė Žumbakytė, iš anglies piešinių ciklo „Tekstūros“, 2019.

Daugiau nei prieš 100 metų Mikalojus Konstantinas Čiurlionis rašė:
 

Jeigu trokštame savo kultūros, tai skubėkime prie jos visomis jėgomis, išsirinkdami geriausius takus. Jeigu trokštame savo muzikos, tai tegul dirba kiekvienas, kam yra suteikta kūrybos galybė, o savo darbo vaisiais tegu su broliais pasidalija.

Švenčiant Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, vasario 17 d. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA) pirmą kartą įteikta M. K. Čiurlionio draugijos ir Vasario 16-osios fondo įsteigta, 5000 eurų M. K. Čiurlionio stipendija-paskata jauniesiems kūrėjams. Pirmieji stipendijos-paskatos laureatai – Vilniaus dailės akademijos (VDA) magistrantė, grafikė Viltė Žumbakytė ir LMTA studentas, kompozitorius Mantvydas Pranulis.

Viltei Žumbakytei stipendija skirta naujiems kūriniams sukurti, juos pristatyti individualioje parodoje „Tekstūros“ Lietuvos miestuose bei vystyti muzikinę veiklą.
 

Jaučiuosi kaip niekad laiminga ir be galo dėkinga už man paskirtą stipendiją. Man tai yra labai svarbus įvertinimas ir paskatinimas nesustoti kurti.

Viltė Žumbakytė

Stipendijos laureatė 8-erius metus mokėsi groti fortepijonu M. K. Čiurlionio menų mokykloje ir tik vėliau žengė vizualiųjų menų keliu. Vilniaus dailės akademijos Vilniaus fakulteto Grafikos katedros programa atitiko mano ieškojimų koordinates ir tiesiog nedvejodama pasirinkau čia studijuoti, - prisimena VDA magistrantrantė. Kūrybinėje praktikoje: grafikos darbuose, skulptūriniuose objektuose – garso instaliacijose, ji apmąsto laiko, daugialypės tikrovės, kasdienybės temas. Tyrinėdama paviršius ir struktūras ieško būdų, kaip piešiniais, garsais ar tekstais įkūnyti lėtesnes, gilesnes būsenas, kurios, autorės manymu, tampa tam tikra atsvara išorinio pasaulio greičiui.

Atvirumas, ateities jausmo idėja ir neapibrėžti skambėjimai yra mano įkvėpimo šaltiniai, kuriuos gaudau savo kasdienoje. Kuriant man pavyksta panirti į nestabilią būseną, to pasiekiu piešimo ir grojimo procesuose, - pasakoja jaunoji grafikė.

Studijų VDA metu Viltė mokėsi Italijoje, rezidavo Vokietijoje. Šios patirtys jai suteikė naujų impulsų kūrybinėms mintims vystyti – ieškoti būdų, kaip sujungti vizualinę ir muzikinę veiklą į vieną patyrimų lauką ir atrasti naujas raiškos galimybes.
 

Vilniaus dailės akademija yra labai graži vieta, be to atvira ir neribojanti kūrybinės laisvės. Čia galima daryti tai ką nori daryti, svarbiausia, su susidomėjimu ir entuziazmu. Manau, kad gavau daug progų patirti save įvairiuose kūrybiniuose kontekstuose ir tai padėjo man ieškoti savo autentiškumo.

Viltė Žumbakytė

Šiuo metu jaunoji menininkė susitelkusi ties anglies piešinių, dailininko knygų, skulptūrinių objektų ir garsinių kompozicijų kūrimu, domėjimusi elektronika ir garso sistemomis.  Pasakodama apie kūrybinius ateities planus, Viltė tikisi atrasti savą grafikos-garso formą, kuriose būtų lygiagrečiai koduojamos garso ir vaizdo „linijos“,  atsirandančios viename „pasaulyje“, besitransfomuojančios į kitus „pasaulius“ <...> ieškoti tam tikrų atradimo modelių „tekstūrinio“ vaizdo – garso  idėjoms vystyti, kurios neštų energiją per pojūčius, medžiagiškumą, ritmą, ir neturėtų nei pradžios nei pabaigos, tik judėjimą begaliniame rate.

Linkime įkvėpimo ir tikime kūrybine sėkme!

         


LRT reportažas (nuo 34:05 min)