Vilniaus dailės akademijoje (VDA) siekiama ne tik padėti mokytis ir skleistis jauniems kūrėjams, bet ir komercinti jų kūrybinės veiklos rezultatus. Viena iš tokių veiklų - kūrinių licencijavimas. VDA Klaipėdos fakulteto Vizualiojo dizaino I kurso magistrantė Justina Ogintaitė kaip savo diplominį darbą sukūrė pop-up erdvinę knygą „Legenda apie Neringą“. Vėliau buvo pasirašyta trišalė licencinė sutartis tarp VDA, autorės ir užsakovo - bendrovės „Druka“. Kūrinio komercinimą koordinavo VDA Dizaino inovacijų centras. Knyga jau nuo gegužės bus prekyboje. 

J. Ogintaitės profesinio gyvenimo startas ir studijų darbo komercinimas gali būti vadinamas sėkmės istorija. Su spaustuve „Druka“ studentė bendradarbiauti pradėjo po VDA rengtų kūrybinių dirbtuvių. Ji buvo pradėjusi planuoti pop-up knygą kaip bakalauro baigimo diplominį darbą, bet nebuvo tikra dėl tokios knygos leidimo galimybių.
 

Išgirdęs apie mano norą daryti pop-up knygą, spaustuvės direktorius Algirdas Apulskis pasiūlė padėti ją sukurti. Baigusi bakalauro studijas buvau pakviesta dirbti grafikos dizainere šioje įstaigoje.

Justina Ogintaitė

Į Klaipėdą ji persikėlė gyventi tik pradėjusi studijuoti, tad viskas, kas susiję su pajūriu, jai buvo nauja ir įdomu. Kuršių neriją ji pirmą kartą aplankė pop-up knygų kūrybinių dirbtuvių metu ir labai ja susidomėjo. O išgirdusi Neringos legendą ją pasirinko savo pirmosios knygos turiniui.

Dizainerė dalijosi prisiminimais:
 

Nuo mažens patiko daryti darbelius iš popieriaus, domėjausi įvairiais karpiniais, origamiu. Erdvinėmis knygomis susidomėjau po VDA organizuotų kūrybinių dirbtuvių. 2017 metais Nidos meno kolonijoje menininkė Elena Selena supažindino su pop-up knygomis, o 2019 metais „Drukos“ spaustuvėje pop-up knygų kūrėja Maike Biederstaedt plačiau papasakojo apie šių knygų leidimą. Visa tai žingsnis po žingsnio atvedė prie minties, kad mano diplominis darbas bus būtent toks – pop-up erdvinė knyga.

Kuriant knygą jai įdomiausia buvo eskizuoti idėjas ir kurti popierines konstrukcijas: legendos tekstą versti plokščiu vaizdu, o tada jį perkelti į trimatę erdvę. Spaustuvėje knygai parengti, prototipams gaminti ir tiražuoti panaudota inovatyvi technologija. Skaitmeninis pjovimo ir bigavimo sprendimas eliminuoja sudėtingus, brangius bei ilgai trunkančius formų gamybos ir pasiruošimo darbui procesus. Nauja technologija pakeičia tradicinį iškirtimo procesą, užtikrina greitą brėžinių redagavimą, dizaino lankstumą bei medžiagų, resursų taupymą.

Jeigu esate VDA bendruomenės narys ir kuriate arba jau turite sukūręs objektą, kurį norite komercinti, kreipkitės į VDA Dizaino inovacijų centrą. Kartu rasime geriausią būdą jūsų kūrybai pasiekti visuomenę.