• Naujienlaiškis
 • Joanos Suslavičiūtės nuotraukos

  Konkurso „Geras dizainas“ apdovanojimuose triumfavo net 20 Vilniaus dailės akademijos absolventų. Sveikiname!

  Jau aštuntus metus vykstančiame nacionaliniame konkurse „Geras dizainas“, šiemet gavusiame net 250 dalyvių paraiškų, triumfavo net 20 Vilniaus dailės akademijos (VDA) absolventų.  Rugsėjo 17 d. iškilmingos ceremonijos metu apdovanoti visi pirmos-trečios vietos nugalėtojai, papildomai įteiktas inovatyviausio projekto prizas bei publikos favoritas, išrinktas balsavimo internetu metu.

  Dalyvių paraiškų darbai buvo išskirstyti į 10 konkurso kategorijų. Juos vertino nepriklausoma komisija, sudaryta iš užsienyje dirbančių dizaino profesionalų. Šias metais laureatus padėjo išrinkti Dominicas Strumas – dizaino agentūros savininkas iš Ciuricho, Martinas Foessleitneris – informacijos dizaino žinovas ir hi-pe.at agentūros įkūrėjas, Lenkijos dizaino savaitės vadovė ir interjero studijos įkūrėja Paulina Kisiel ir slovėnė Manca Matičič Zver – Dizaino fakulteto dekanė ir Dizaino ir Inovacijų centro vadovė.

  Mados aksesuarų kategorija

  Dizaineriai Dalius Ilginis, Rasa Ilginė laimėjo pirmą vietos „Gero dizaino” apdovanojimą Mados aksesuarų kategorijoje. Dizaineriams juvelyrika – tai miniatiūrinė meno forma. Pagrindinis jų kūrybos braižas – kontrastuojančios formos, kuriamų darbų šiuolaikiškumą atskleidžia medžiagų kontrastas. Kolekcija kūrėjai siekė suteikti nerimo jausmui fizinį pavidalą ir jį vizualizuoti. Įvairios baimės ir kartais be pagrindo kylantis nerimo jausmas yra ar buvo apsėdęs ne vieną.

  VDA baigusi bakalaurą Marija Puipaitė konkursui pateikė savo „Sinuous” rankinių kolekciją ir laimėjo antr1 vietą Mados aksesuarų kategorijoje.

  Marija Strazdaitė, VDA baigusi Skulptūros katedros bakalauro studijas, „Gero dizaino” Mados aksesuarų kategorijoje užėmė trečiąją vietą, pristačiusi „Old/New” auskarų kolekciją.  Jos kolekcija, apie tai, kaip paveldėti jau seniai nebenešiojami papuošalai gali ir turi atgimti naujam gyvenimui.

  Kostiumo dizaino kategorija

  Kostiumo dizaino kategorijoje triumfavo Karina Pangonytė su eksperimentine kolekcija NO MORE. Ja jaunoji dizainerė, šiemet VDA baigusi Kostiumo dizaino studijas, protestuoja prieš Astravo atominės elektrinės, statomos tik 40 km atstumu nuo Vilniaus, eksploataciją. K. Pangonytės kolekcija buvo atrinkta kaip viena įdomiausių „Jaunojo dizainerio prizo“ konkurso dalyvių ir pristatyta JDP‘19 parodoje.

  Trečiąją vietą „Gero dizaino“ Kostiumo dizaino kategorijoje užėmė VDA absolventė, drabužių dizainerė Rimantė Rimgailaitė su kolekcija „Narcizas – ne tik gėlė”. Anot jos, išpopuliarėjus internetui ir socialiniams tinklams, nuolatinis atvirumas, kiekvienos savo gyvenimo akimirkos viešinimas tapo visiškai įprastu reiškiniu.

  Interjero elementai

  Evelina Kudabaitė Interjero elementų kategorijoje laimėjo trečiąją vietą, kai konkursui pristatė „Shiver“ – dviejų materijų žaismą: glotnios, besiplaikstančios medžiagos ir kietos keramikos. Objektai, įkūnijantys vėjo šokdinamos ugnies ir lengvo šilko choreografiją.

  Koncepcijos kategorija

  Konkurso kategorijoje Koncepcija nugalėjo, šiemet VDA Dizainą baigęs Simonas Milišauskas, pristatantis visiškai amputuotų rankos pirštų protezų koncepciją CHRONO. Jo tikslas – sukurti nebrangų, visai pašalintų pirštų protezą, kuris sustiprintų pažeistos rankos funkcionalumą, pagerintų psichologinę savijautą ir grąžintų vartotojui pilnatvės jausmą.

  Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studijas baigusi Marija Ščerb užėmė konkurse antrąją vietą su „Eksponatu“. Tai konceptualus baldas, siūlantis naujovišką paslaugą muziejams. Jis suteikia galimybę estetiškai eksponuoti vertingas baldų detales, laukiančias restauravimo. Šiuolaikinės technologijos leido sukurti konceptualų baldą, padedantį muziejams eksponuoti istorinę ir meninę vertę turinčias baldų detales. Ant baldo proporcijas atkartojančio metalinio karkaso montuojamos 3D skeneriu nuskenuotos ir 3D spausdintuvu atspausdintos detalės.

  Vizualinio identiteto kategorija

  Milda Šiulytė, VDA baigusi Grafinio dizaino studijas, „Gero dizaino“ pristatė „Unicorn Scooters” identitetą ir laimėjo trečiąja vietą. „Unicorn Scooters“ yra galingas elektrinis paspirtukas, sukurtas išskirtinai dalijimosi paslaugai, didžiųjų miestų spūstims spręsti (jį sukūrė taip pat VDA absolventas Ignas Survila). Pagrindinis kampanijos šūkis „Break the usual“ (liet. laužyk įpročius) diktuoja drąsų, įtaigų bei dinamišką komunikacijos toną, skatina jungtis prie judėjimo, kurio tikslas – pakeisti nusistovėjusius mobilumo įpročius. „Jaunojo dizainerio prizo“ konkurse 2017 m. dizainerė buvo apdovanota pagrindiniu komunikacijos dizaino prizu.

  Leidinio kategorija

  VDA Grafinio dizaino absolventė Miglė Strumskytė konkurso Leidinio kategorijoje užėmė antrąją vietą su unikalaus turinio „Spectrum“ žurnalu, pristatančiu VU mokslininkų tyrimus paprastai ir aiškiai. Švari aplinka, minimalistinė infografika ir spalvingos nuotraukos suteikia sudėtingam moksliniam turiniui patrauklumo, o aktualiausios mokslinės temos atgyja per jaunųjų Lietuvos iliustratorių darbus.

  Taip pat VDA Grafinio dizaino absolventė Agnė Šutrikaitė konkursui pateikė „Sip Sap” sulos produktų katalogą ir tai jai atnešė trečiąją vietą. Katalogas skirtas su produktu supažindinti tiek parduotuvės darbuotoją, barmeną, tiek parodų stendų lankytoją – patį pirkėją. Leidinio tikslas – pateikti sulą moderniai, šiuolaikiškai bei familiariai. Kuriant katalogą buvo griežtai remiamasi prekės ženklo vadovu (brand-book), tačiau kiekvienam skoniui suteiktas „asmeniškumas“ – skonio istorija, charakteris.

  Produkto ir industrinio dizaino kategorija

  Produkto ir industrinio dizaino kategorijoje triumfavo VDA Dizaino absolventė Karolina Petraitytė su „Chem Tokens“ – žetonais, padedančiais suprasti chemiją. Karolina sukūrė  mokymo priemonę chemijos pamokoms, sujungiančią papildytą realybę su fiziniu potyriu. Chemijos žetonų dizainas buvo kuriamas pasiremiant pagrindiniais cheminių elementų lentelės principais. Šiuo metu VDA magistro studijas tęsianti Karolina 2018 m. už žetonus „Jaunojo dizainerio prizo“ konkurse pelnė Pagrindinį produkto dizaino ir Publikos prizus.

  Toje pačioje konkurso kategorijoje dizainerė Greta Unguvaitytė pelnė antrąją vietą, pateikusi urnų kolekciją. Visi žmonės skirtingi. Taip ir sukurtos urnos – kiekvienąkart unikalios. Parinkta jų gamybos technologija leidžia išgauti vis kitokius, unikalus paviršius, faktūras. Prasmė slepiasi pagrindinėse urnų uždarymo detalėse. Šios urnos buvo atrinktos ir eksponuojamos „Jaunojo dizainerio prizo“ parodoje 2018 m.

  Trečiąją vietą ir Inovatyviausio dizaino apdovanojimą pelnė Ignas Survila už „Unicorn Scooters”. Šis paspirtukas – unikalaus, rinkoje išsiskiriančio dizaino, bet svarbiausia buvo sukurti ne tiek gražų, kiek funkcionalų dizainą. 2014 m. Ignas Survila pradėjo savo paspirtukų kūrimo erą ir pelnė papildomą „Jaunojo dizainerio prizo“ apdovanojimą, sukūręs „Pigeon“.  

  Baldų ir apšvietimo kategorija

  Baldų ir apšvietimo kategorijoje Agota Rimšaitė su Cristina Sánchez užėmė trečiąją vietą su „Junts”. Išvertus iš katalonų kalbos, reiškia šis pavadinimas reiškia „kartu“, o tai yra pagrindinė šio šviestuvo idėja. Abi šviestuvo formos – stačiakampis bei apskritimas – viena be kitos neturi prasmės, bet dėl įmontuoto magneto jas sudėjus kartu gaunamos įvairios apšvietimo kompozicijos. Šviestuvas gali būti naudojamas kaip skaitymo lempa arba švelnus miegamojo kambario apšvietimo taškas, priklausomai nuo vartotojo poreikio. Agota Rimšaitė „Jaunojo dizainerio prizo“ konkurse dalyvavo 2017 m. su savo kūrybos baldu „Ipanema“.

  Paslaugų ir socialinis dizaino kategorija

  Paslaugų ir socialinis dizaino kategorijos pirmąja vieta gali didžiuotis „Andstudio“. Šią vasarą birželio 20 d. – liepos 8 d. pirmą kartą Lietuvoje suorganizuota ir įgyvendinta iniciatyva – dizaino studijų mainai. Mainai vyko tarp „Andstudio“ ir Florencijoje įsikūrusios grafinio dizaino studijų „Muttnik“. Pusę mėnesio vyksiančiais mainais tarp Lietuvos ir Italijos grafinio dizaino specialistų siekiama pažinti vietinę rinką ir jos keliamus iššūkius, pakeisti kasdienę darbo aplinką. Šis keitimasis „Andstudio“ komandai padeda kurti bendruomeniškumą, auginti ryšius, dalytis įvairių grafinio dizaino specialistų patirtimis visoje Europoje. „Andstudio” įkūrėjas yra VDA grafinio dizaino katedros absolventas ir VDA tarybos narys - Augustinas Paukštė

  Antrąją vietą pelnė kūrėjų duetas: šiemet VDA dizaino studijas baigusi Gaudutė Žilytė ir VDA multimedijos specialybės absolventas, INDI studijos įkūrėjas Simonas Tarvydas. Apdovanojimu įvertintas jų „Moku“ edukacinis žaislas, skirtas lavinti mažamečiams, turintiems autizmo spektro sutrikimą ar Dauno sindromą. Žaislo idėja gimė siekiant garsu ir daugiafunkciu naudojimu maksimaliai padėti vaikams ankstyvosios raidos etapu. Atlikus poreikių analizę ir pasitarus su specialistais bei vaikų tėvais, į žaislą įdiegti akustiniai sprendimai, lavinantys atgalinę emocinę reakciją. Daugiafunkcio žaislo savybės padeda maksimaliai ilgą laiką sutelkti vaiko dėmesį į užsiėmimą, lavinti motoriką. Dizainerė Gaudutė dalyvavo „Jaunojo dizainerio prizo“ konkurse su poguliui skirtu baldu LULA. Jį buvo galima pamatyti ir išbandyti JDP‘19 parodoje.

  Martynas Birškis VDA baigė grafinį dizainą, šiuo metu dirba DADADA studijos kūrybos vadovu bei „Cacoon“ ženklodaros agentūros kūrybos vadovu Prahoje, yra Lietuvos grafinio dizaino asociacijos narys. Trečiąją vietą jam ir visai DADADA studijos komandai lėmė Lietuvos jūrų muziejaus ekspozicija „Mano tėvas žvejas, aš jo padėjėjas“. Populiariausias šalies muziejus, kismet sulaukiantis apie  pusę milijono lankytojų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Rusijos, Vokietijos ir kitų šalių, turi papildomą ekspoziciją – etnografinę žvejo sodybą, kurios konceptą ir socialinį dizainą sukūrė „Dadada“. Etnografinė žvejo sodyba pasakoja apie XIX a. žvejo aplinką. Parodai sukurti elementai traukia akį ne tik savo estetika, bet ir edukacine prasme. Lankytojas gali paliesti, sužinoti, surasti paslėptą informaciją atlikdamas tam tikras užduotis. Žuvų atpažinimas, virvių ryšimas, dervos uostymas, susipažinimas su medienos paviršiais – visa tai kalba dizaino kalba ir skatina sužinoti informaciją patiriamuoju būdu.


  Visus „Gero dizaino“ laureatų darbus galima pamatyti Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Arsenalo g. 3A, Vilnius) iki rugsėjo 29 d.

  Lankytojai gali užsiregistruoti ir į nemokamas edukacijas: 

  rugsėjo 20 d. (penktadienį) 12 val.
  rugsėjo 21 d. (šeštadienį) 14 val.
  rugsėjo 22 d. (sekmadienį) 14 val.