Emilija Railaitė, autoportretas.

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto studentai Birutė, Santa ir Šarūnas video filmuke atsako kodėl VDA?


Menininko kelias prasideda vaikystėje

Kai kurie jų jau nuo vaikystės žinojo esą menininkai. Pirmakursis Almantas neslepia ilgai kapstęsis savyje su klausimu kas tu ir ko nori iš savęs? Ir nors vos pradėjęs eiti į mokyklą, Almantas į klausimą, kuo norėtų tapti, atsakydavo menininku, Akademijos link jį pastūmėjo dailės mokytoja, kuri nuoširdžiu darbu ir visokeriopu rūpesčiu skatino eiti tuo keliu apie kurį svajojau. Taip mano gyvenime atsirado dailės ir keramikos būreliai, vėliau keletas mano parodų, - pasakoja Almantas. Atsigręždamas į vaikystę ir tėvų pasakojimus apie sukarpytas močiutės sukneles, patrumpintas ir patobulintas mamos kelnes, guašu išpaišytus tėčio marškinius ir kitas drabužių tobulinimo subtilybes, Almantas pajuto, kad reikia prikelti tą entuziazmu trykštantį vaiką, nuo kurio tėvai ilgą laiką slėpė žirkles, markerius ir dažus ir pasirinko kostiumo dizaino studijas Vilniaus fakultete. Prisiminiau vieną kažkur girdėtą mintį, kad kostiumo dizaineris turi būti šiek tiek skulptorius, nes dirba su formomis, grafikas, nes turi jausti proporcijas ir santykį, ir tapytojas, išmanantis spalvas, jų niuansus, - apie lemiamą sprendimą pasakoja Almantas, - mano kelias į svajones prasideda Vilniaus dailės akademijoje, kostiumo dizaino studijose.

Kaunietė Emilija, kalbėdama apie pasirinkimą studijuoti Akademijoje, taip pat atsigręžia į vaikystę - į muzikos mokyklą, kurią pradėjo lankyti pirmoje klasėje. Baigdama pradinę mokyklą ir neapsikentusi muzikos mokyklos suvaržymų, drąsi moksleivė perėjo į dailės mokyklą ir pakreipė gyvenimo vairą Akademijos link: dailės mokykla man suteikė tiek daug laisvės ir kūrybinio įkvėpimo, kad tapau dar labiau užtikrinta, kad ateitį noriu sieti su menais. Ji ir dar 19 bendražygių šį rudenį pradeda grafikos studijas Vilniaus fakultete.

Šiaulietė Emilija pradėjusi nuo spalvinimo knygelių, piešimu susidomėjo dar ankstyvoje vaikystėje, o vėliau ėmėsi pati įgyvendinti kūrybinius sumanymus: dabar kuriu drabužius, maišelius, kuriuose palieku savo minčių ir rankų žymes. Jaučiu, kad mano kūryba nėra be priežasčių ar paaiškinimų. Ji nusako viską, kas aplink sukurta - tai apie gamtą ir žmogų, taip pat apie tvirtą ryšį, apie dangų ir vandenį, apie paprastumą su trupučiu blizgesio. Emilija suprato, kad save realizuos dizaino studijose, VDA Telšių fakultete.

Vingiuotas kelias į Akademiją

Kai kuriems pirmakursiams kelias į Akademiją buvo ilgas ir vingiuotas - per medicinos studijų ledynus ir skandinavistikos kalnynus, - šmaikštauja pirmakursė Austėja. Pakeliui pramokau danų kalbos ir vikingų istorijos. Jų užgrūdintus ginklus kalsiu Telšių fakulteto kalvėje ir dirbtuvėse, - apie gyvenimo vingius pasakoja Austėja. Į metalo meno ir juvelyrikos studijas nekantraujanti pasinerti Austėja, atvykusi į atvirų durų dienas Telšių fakultete pasijuto sava: kai šią vasarą atvažiavusi į atvirų durų dienas įžengiau į Telšių fakultetą, pajutau, kad jo aplinka mane traukia. Ilgi koridoriai su studentų darbais kiek priminė kadaise lankytą dailės mokyklą. Telšių fakultete susidūriau su labai maloniais dėstytojais ir bendrabučio vedėja bei studentais, kurie prieš stojamąjį egzaminą nuramino ir davė patarimų. Ketvirtakursių istorijos nuteikė realistiškai, bet ir viltingai - nei vienas jų nesigailėjo dėl studijų. Vienintelėje metalo meno ir juvelyrikos programoje Lietuvoje jau šį rudenį skulptūrinės bei architektūrinės metalo plastikos pradės mokytis 6 išskirtiniai jaunuoliai, tarp jų - ir Austėja.

Mokslus Akademijoje pradėsiančiam Pijui kelias iki studijų buvo nelengvas. Po mokyklos jis dirbo lėktuvų sandėlyje, vėliau - sušių restorano virėju: visokio mėšlo buvo, nemeluosiu. Bet tada stipriausiai ir suvokiau, kad laikas bėga ir reikia atiduoti save tam, kam jaučiuosi labiausiai tinkamas ir kas suteikia laimės. Todėl ačiū už suteiktas progas ir išsipildžiusias svajones.

Daryti tai, kas kitus skatina stabtelti ir pamąstyti

Būsimieji Akademijos studentai ar gatvėje, ar šurmuliuojančiuose VDA koridoriuose nepaskęsta masėje, jie išsiskiria savo mąstymu, pasaulėjauta, elgesiu. Noriu <...> tiesiog lėkti ir daryti tai, kas kitus skatina trumpam sustoti, pagalvoti apie kažką nurauto ir spalvingesnio. Atrodo, nuo mažens turiu tokią dovaną - mokėti stebėti, pamatyti tai, kas ne visiems matoma ir apčiuoptina, - atvirai kalba Pijus. Jo aistra yra muzika, kinas, fotografija, todėl ne veltui jis pasirinko fotografijos ir medijos meno studijas Vilniaus fakultete, kai kurie tiesiog sako „fotografija“ ir tas man nepatinka, - nukerta Pijus. Jis yra vienas iš 20-ies jaunuolių, pradėsiančių fotografijos ir medijos meno studijas Akademijoje.

Pasaulį svajojanti pakeisti šiaulietė Emilija sako nuolat sau primenanti: žvalgykis aplink, nepamesk savęs, ieškok, atrask ir pabandyk suprast. Štai iš to, gimsta mano svajonė studijuoti VDA Telšių fakultete <...> Nuolat svajodama apie šią vietą ir studijas, pasiruošiau stojamiesiems egzaminams ir įstojau! 

Lūkesčiai sau ir Akademijai

Nors ir skirtingi, tačiau visus Akademijos pirmakursius vienija meilė menui. Nuo ketverių metų pradėjusi piešti Lina sako, kad potraukis piešimui vis augo, tapyba tapo neatsiejama gyvenimo dalimi. Ji reikalinga man kaip oras. Todėl Linos sprendimas siekti profesionalumo tapybos programoje Kauno fakultete buvo kruopščiai apgalvotas: manau, kad tai vieta, kurioje dirba puikūs savo srities dėstytojai, kurie padės man tobulėti.

Būsima dizainerė Emilija daugiausia lūkesčių kelia sau, nes tikiu, kad kiek įdėsiu savo pastangų ir darbo, tokį rezultatą ir turėsiu. Bet, žinoma, lūkesčių nemažai ir Akademijai - tikiuosi labai prasmingų bei vertingų studijų, kurios padės išsiaiškinti kaip svajonę paversti realybę. 

Būsima grafikė Emilija Akademijoje taip pat tikisi augti ir gauti daug daug įkvėpimo savo darbams ir ne tik jiems, bet ir pačiai sau, tobulėti kaip žmogui, kaip individui, apsuptam pozityvios kūrybinės aplinkos. To ir linkime Emilijai Telšių fakultete ir Emilijai Vilniaus fakultete, Austėjai, Linai, Pijui, Almantui ir visiems Akademijos pirmakursiams!

Virš 300 pirmakursių prisijungė prie dar 1200-ų studentų ir 350-ies jiems dėstančių menininkų bendruomenės. Didžiuojamės VDA studentų kūrybingumu ir išskirtinumu - tai parodė puikiai išlaikyti stojamieji egzaminai.

Sveikiname tapus Akademijos dalimi!