• Naujienlaiškis
 • VDA doktorantės Eglės Grėbliauskaitės instaliacijos viešose Vilniaus vietose


  Į ką žiūri žmonės, priimantys keistus sprendimus? Kažką kieto ir nepaneigiamo, kaip nauda, ar religingo ir saldaus – kaip jų vaikų skruostai? Kokius akinius reikia užsidėti, kad parašytum eilėraštį apie kažką nuobodaus ir negailestingo, kaip kad lyderis arba dešra? Ar tada žmonės žiūri į save, veidrodžius, pavojus, nešvarias grindis? Tai nėra klausimas, į kurį atsako poetai ar mokytojos. Šiandien gal bus naujas mylimasis ar senas veidas, o rytoj – istorijos bėda ir nusikaltimo duobė, – Monika Kalinauskaitė

  Visuomenės brandą rodo jos sugebėjimas stebėti ir vertinti save. Būtent meno kūriniai liudija juos sukūrusios visuomenės judėjimo kryptį ir ateities vizijas. Menas tarnauja kaip atminties apie laikmečius talpykla, padeda atsitraukti nuo išankstinių nuostatų ir iš dalies tampa edukacine priemone, leidžiančia mokytis iš praeities.


  Eglės Grėbliauskaitės kelių dalių instaliacija „Į šaltą mūrą atsitrenkus iš savo sapno pabudau“ – tai prieštaringos Salomėjos Nėries figūros, jos istorinio personažo tyrimas. Jis susideda ne tik iš teksto, įrašo bei šviesdėžės, bet ir pačio miesto – jo figūrų ir įstaigų. Su Petro Cvirkos paminklu flirtuojantis poetės portreto-šviesdėžės žvilgsnis ir Salomėjos Nėries gimnazijos prieigose įrengta garso instaliacija kviečia naujai permąstyti ir patirti jos istorinį bei kūrybinį palikimą bei kiekvieno sprendimo kompleksiškumą. Kodėl darome būtent tuos sprendimus, kuriuos darome – ir ar menininkai turėtų kitaip jausti atsakomybę, juos priimdami?

  Instaliacija pristatyta lapkričio 17 d. ­– poetės gimimo dieną ir veiks iki gruožio 10 dienos. Skirtingi jos elementai kelia vis kitokius klausimus apie kūrėjos asmenybę ir vaidmenį. Priešais P. Cvirkos paminklą Pylimo ir Pamėnkalnio gatvių sankryžoje įrengta šviesdėžė su S. Nėries portretu kviečia permąstyti skirtingų istorinių figūrų vertinimą, nepastovius ir kintančius standartus, kūrėjų ir jų minčių tarpusavio santykius bei galimus naujus susidūrimus laike ir politinėje erdvėje.

  Prie S. Nėries gimnazijos nuo 7:30 iki 22:00 val nenutrūkstamai skambantis įrašas su ideologinių ir emocionalių, atgaila persmelktų poetės eilėraščių popuri įskaitytų nacionalinės premijos laureatės, aktorės, Nelės Savičenko, atliepia platų, neramų ir iki šiol aktualų jos kūrybos spektrą bei sunkiai iššifruojamą asmenybę, tuo pačiu keldamas klausimą apie mokyklos, kaip kritinio mąstymo ir klausimų kėlimo lauko, pozicijas bendrame visuomenės kontekste.

  Kita projekto dalis – M. Kalinauskaitės autorinis tekstas, kurį žiūrovai galės rasti gimnazijoje bei šalia „Pamėnkalnio galerijos“ įsikūrusioje kavinėje „Elska Coffee“. Jame, pabrėžiant visų mūsų sprendimų neapibrėžtumą ir neprognozuojamą poveikį mums patiems, mūsų aplinkai, artimiesiems bei ateičiai, kviečiama mąstyti ir diskutuoti apie plonas ribas tarp asmeninio pasirinkimo ir bendros atsakomybės, apie būdus ugdyti asmeninę valią sudėtingų politinių bei socialinių procesų akivaizdoje ir nepasiduoti blogiui – net ir išliekant labai pažeidžiamiems.