• Naujienlaiškis
 • Spalio 25 d. 17.30 val. VDA atidaroma grupinė paroda „Literatų street“, sukurta Southampton Solent (D. Britanija) universiteto dėstytojų ir studentų. 

  Paroda iki lapkričio 26 d. veiks Vilniaus dailės akademijoje, Baltajame koridoriuje (Maironio g. 6, Vilnius).


  Apie parodą pasakoja Irma Gineikienė, Southampton Solent universiteto Kūrybinių komunikacijų dėstytoja:

  Kaip sudominti, kaip pristatyti Vilnių ir Lietuvą britų dailininkams, iliustratoriams, dizaineriams, žmonėms, kurie Vilniuje nėra buvę, galbūt nėra nei girdėję apie tokį miestą?

  Reikia juos supažindinti su žymiais menininkais, rašytojais, čia gyvenusiais autoriais, ar bent kažkuo susijusiais su Lietuva. Sąrašas nemenkas – nuo Romain Gary, Jono Meko, Čiurlionio iki Mariaus Ivaškevičiaus ir Kristinos Sabaliauskaitės…

  Kaip tai padaryti?

  Menininkams „geriau vienąkart pamatyti“, taigi, reikia jiems parodyti Literatų gatvę Vilniuje, kurios sienas puošia daugybės talentingų menininkų sukurtos lentelės/dedikacijos, pagerbiančios lietuvių rašytojus ir jų kūrinius. („Literatų gatvės projektas“, kuruojamas MMC ir Eglės Vertelkaitės, išvystytas ir užbaigtas 2008–2013 metais, yra tapęs populiariu turistų traukos objektu, puikiai pristatančiu kūrybišką Vilnių užsieniečiams).

  Kas yra paroda „Literatų Street“?

  Pradžioje darbinis projekto pavadinimas buvo „to Vilnius with love“, po to jis savaime virto „Literatų street“, tokia saviška „Literatų gatve“. Parodą sukūrė dėstytojai ir studentai iš Southampton Solent universiteto Anglijoje – virš 30 dailininkų, dizainerių, iliustratorių besimokančių ar dirbančių šiame universitete (tarp jų yra ir lietuvių). Dalyviams buvo pasiūlyta pasirinkti mėgstamą autorių, citatą, knygą, susijusią su Lietuva ar Vilniumi (pasiūlytas sąrašas – nuo klasikų, lietuvių išeivių iki šiuolaikinių rašytojų, bet dalyviai galėjo laisvai rinktis bet kokį mėgstamą autorių ar kūrinį, nebūtinai tiesiogiai susijusį su Lietuva). Kiekvienas sukūrė po darbą, inspiruotą jų pasirinkimo. Vėliau darbai buvo atspausti ant drobės ir parodoje bus eksponuojami kaip  vertikalios vėliavos.

  Kodėl ant drobės?

  Tai medžiaga, būdinga Lietuvai.  Be to, savo forma tos drobinės vėliavos kažkuo primena tradicinius lietuviškus lininius rankšluosčius, taip mėgstamus vyresnės lietuvių emigrantų kartos – su ikoniniais lietuvybės ženklais: Gedimino pilimi, Vyčiu ar trijų kryžių kalnu.

  Gal tai savotiškas būdas dar kartą klausti kas yra lietuviška tapatybė, Lietuva ir lietuviai pasaulyje?

  Taip.

  Kodėl paroda koridoriuje?

  Buvo sąmoningai pasirinkta ne galerija, o atvira ir demokratiška erdvė, norint pradžiuginti kuo daugiau praeivių, juk tai „street“ (gatvė).

  Gal tai savotiškas tikrosios Vilniaus Literatų gatvės ar projekto „skaitome Vilnių“ (žinomos citatos netikėtose Vilniaus vietose) pratęsimas į kitas erdves?

  Taip, galbūt, kodėl gi ne – šių puikių ir demokratiškų projektų autoriai tikriausiai nesupyktų, jei atgarsiai apie juos sklistų plačiau, už Lietuvos ribų... Nuo seno kūrybiškas, daugiakalbis, daugiakultūrinis miestas, atviras įvairių įsitikinimų ir tikėjimų žmonėms Vilnius – tai daugiau nei jo fizinės ribos, o Literatų gatvė – galbūt daugiau nei viena gatvė viename mieste... Kūrybiško, poetiško Vilniaus ir drąsios Lietuvos turi būti daug.

  Taip, įdomu, kas daugiau?

  Kita šio projekto dalis – dviejų dienų kūrybinės dirbtuvės Vilniaus dailės akademijoje, kurias ves britų menininkas Jonny Hannah (plakatų autorius ir „Literatų Street“ parodos vadovas) ir Irma Gineikienė, kūrybinių komunikacijų dėstytoja SS universitete. Dirbtuvių metu įvairių specialybių studentai kurs savo manifestus – drąsius pareiškimus  popieriuje, fotografijoje, kaip atspaudus ant marškinėlių, ženklelius ir kt. Vėliau visi manifestai bus sudėti į bendrą „Vilniaus Manifestą“, dirbtuves užbaigs „Literatų street“ parodos atidarymas – spalio 25 dieną, 17.30 val. 

  Plačiau apie kūrybines dirbtuves

  Kodėl ir kas sumanė šį projektą?

  Dabar visi kalba apie atkurtos Lietuvos šimtmetį. Šis projektas – savotiška dovana Lietuvai, iš Anglijos, ne tik tai Lietuvai, kuri prie Baltijos, bet ir Lietuvai pasaulyje, „išsiliejusioje iš savo krantų“, bandančiai suvokti savo tapatybę (galbūt savotiškai plečiame dar vieną puikų projektą – Jurgio Didžiulio „To be LT“?). Panašiai ir kūrybinės dirbtuvės – tai dovana jauniems kūrybiškiems vilniečiams, dar vienas paskatinimas sakyti tai, kuo tiki, tikėti tuo, ką sakai, kalbėti tekstais, vaizdais, veiksmais: „Lietuva, ką tu ve_ki / (patys įrašykite praleistą raidę) / nieko tavęs neprašau / tik nepaliaudama šauk / volunge šauk ąžuole / akmeniu kelio gale“ (šio J. Marcinkeviačiaus eilėraščio interpretaciją rasite parodoje).

  irma.gineikiene@solent.ac.uk


  Projektą iniciavo:

  Nick Long, Vizualinių komunikacijų ir taikomojo meno fakulteto vadovas, School of Art, Design and Fashion, Southampton Solent University
  Irma Gineikienė – kūrybinių komunikacijų dėstytoja, School of Business, Law and Communications, Southampton Solent University
  Marija Marcelionytė-Paliukė – menininkė, VDA Grafikos katedros vedėja

  Parodai vadovavo ir plakatus sukūrė:

  Jonny Hannah – grafikos menininkas, iliustravimo specialybės dėstytojas, School of Art, Design and Fashion, Southampton Solent University

  Dėstytojų vizitą remia Erasmus + akademinių mainų programa.