• Naujienlaiškis
 • Juhani Järvinen paroda „Italijos atspindžiai“

  Gegužės 11-18 d. VDA galerijoje „5 Malūnai“ – suomių menininko Juhani Järvinen paroda „Italijos atspindžiai“

  „Skulptorių, grafiką, kuratorių, kritiką, dėstytoją, parodų organizatorių Juhani Järvinen prieš kelis metus sutikau Kaliningrado valstybinėje dailės galerijoje, kur Baltijos šalių grafikos bienalėje jis eksponavo suomių grafikos kolekciją, o aš – lietuvių. Po pusmečio Juhani pakvietė dalyvauti jo organizuojamoje piešiniui skirtoje bienalėje bei skaityti pranešimą seminare. Taip atsiradau Imatroje ir jo namuose, kuriuos galima vadinti namais-muziejumi. Arba namais-instaliacija.

  Didelis senovinis namas, kurį daugiau nei pries dešimtmetį visiškai sugriuvusį perpirko iš buvusio pastoriaus, stovintis už kelių kilometrų nuo Rusijos sienos nedideliame Simpele miestelyje ant mišku apaugusio skardžio, sienos tankiai nukabinėtos grafikos darbais, piešiniais, fotografijomis kurių reprodukcijos jau tiražuojamos meno istorijos leidiniuose. Ne viską aprėpia akys, tik nurimus pirmam įspūdžiui pastebi, kad namai pilni skulptūrų, instaliatyvių kūrinių atgarsių, detalių, knygų. Tą vakarą valgant lauže keptą lašišą, sužvejotą čia pat upelyje, baigiau dar vieną dailės istorijos kursą. Prieš mane sėdėjo nuostabus, gyvas, atviras žmogus, kurio aistros kurti ir gyventi neužgniaužė aukštos pareigos ir įsipareigojimai: 1994-2016 m. jam teko būti Imatros meno mokyklos (dabar universitetas) rektoriumi, fakulteto dekanu, profesoriumi. Nuo 2009 m. Technologijų ir dizaino universitete (Sankt Peterburgas, Rusija), Suomijos meno akademijoje ir Aalto universitetuose vadovavo magistrantų baigiamiesiems rašto darbams. Yra Suomijos meno asociacijos Tapybos sekcjos narys, Jyväskylä ir Pietų Karelijos (2010-2014 m. pirmininkas) dailininkų sąjungų narys, Vakarų Džordžijos universiteto, Menų fakulteto (JAV) Garbės narys, Europos dailės forumo 2010-2014 m. iniciatyvinės grupės narys, dirbo Švietimo ir mokslo ministerijoje, yra paskelbęs virš 60 straipsnių spaudoje. Galima būtų vardyti dar labai ilgai, bet visi šie nuopelnai lyg apie kitą žmogų.

  Atsisveikinant išpešiau pažadą, kad greitai pasimatysime Vilniuje jo parodoje. Juhani iškart sutiko, tik paklausė, ką jam rodyti? Su šypsena pratariau – gali rodyti, ką nori. Nes šis žmogus gali viską.

  Šią žiemą jis rezidavo Italijoje, o pavasarėjant grįžęs namo užsidarė dirbtuvėse, kurdamas darbus, kurie iš šiaurės, geografiškai žiūrint, ėmė judėti šilumos link. Gegužės 9 d. Tartu (Estija) jis eksponuoja skulptūras, o po kelių dienų, gegužės 11 d. VDA galerijoje „5 Malūnai“ pristatys parodą, kuri taip ir vadinasi – „Italijos atspindžiai“, nes kol esi ten, kur šilta, kur kasdieną tave supa pasaulio kultūros istorija – tuo metu tu būni stebėtoju ir rinkėju labiau nei kūrėju.

  Kas bus parodoje? Su šypsena sakau – tiksliai nežinau. Man asmeniškai Juhani gali ir nieko nerodyti, tiesiog atvažiuoti, nusišypsoti galerijos erdvėje ir jau viskas bus įvykę, bet žinau, kad mašinoje bus kelios medinės skulptūros, kurios man taip patinka, bus naujų, nuo žvarbios suomiškos žiemos pabėgusio žmogaus cianotipijų aplankas. Ir bus pats Juhani. Nes baigęs ilgametę pedagoginę karjerą jis dabar gali tiesiog kurti, dalyvauti parodose nesiderindamas su paskaitų tvarkaraščiais ir kitais valstybiniais reikalas.“

  Parodos kuratorė
  VDA Grafikos katedros doc. M. Marcelionytė-Paliukė


  Juhani Järvinen (1952 m.) Suomijos dailės akademijoje (dabar Helsinkio meno universitetas) Vaizduojamosios dailės fakulte baigė tapybos ir grafikos studijas. J. Järvinen nuo 1979 m. įsiliejo į Suomijos meno pasaulį kaip skulptorius, grafikas, kuratorius, kritikas, meno dėstytojas, parodų organizatorius. Autorius skaičiuoja daugiau nei 50 parodų surengtų įvairiuose Suomijos muziejuose ir parodų salėse. Juhani Järvinen yra dalyvavęs parodose Švedijoje, Amerikoje, Pietų Korėjoje, Vokietijoje, Portugalijoje, Didžiojoje Britanijoje, Kroatijoje, Italijoje ir kitur.

  Plačiau apie menininką ir jo darbus