• Naujienlaiškis
 • Apsupta studentų, alumnų, garbingų svečių ir pasveikinta Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės,  Aukščiausiosios Lietuvos tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininko profesoriaus Vytauto Landsbergio, Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus ir Universitetų rektorių, Vilniaus dailės akademijos bendruomenė paminėjo 225-ąjį jubiliejų.

  „Prieš 225 metus paskutiniojo Lietuvos ir Lenkijos Karaliaus, didelio menų globėjo, Stanislovo Augusto Poniatovskio mecenatystės ir kryptingos Edukacinės komisijos veiklos dėka, XVII ir XIX amžių sandūroje susiformavo Vilniaus meno mokykla, sujungusi vaizduojamuosius menus – piešimą, tapybą, grafiką ir skulptūrą su taikomaisiais menais – architektūra ir meno istorijos dėstymu. Ši sėkminga jungtis tebėra svarbiausias mūsų mokyklos bruožas ir stiprybė, pastaruosius du dešimtmečius lemianti mūsų Akademijos prestižą tarp Europos meno mokyklų“, –  renginio metu apie VDA istoriją ir tarptautinę institucijos reikšmę kalbėjo VDA rektorius Audrius Klimas.


  Rektoriaus prof. Audriaus Klimo kalba iškilmingo VDA Senato posėdžio metu. Andrej Vasilenko nuotrauka 

  Rektoriui netiesiogiai antrino ir VDA bendruomenei sveikinimą atsiuntusi prezidentė Dalia Grybauskaitė. „Nuo pat ištakų VDA istoriją  kūrė daug iškilių asmenybių, meno ir kultūros žmonių. Ši sukaktis pagerbia neišmatuojamai didelį jų įnašą valstybei ir kartu kreipia žvilgsnį į ateitį – ir toliau išlaikyti akademiją kaip laisvą ir kūrybiškai tobulėti įkvepiančią erdvę, kaip lyderę tarp aukštųjų dailės mokyklų Baltijos šalyse“, – sveikinime rašė valstybės vadovė.

  Iškilmingame Senato posėdyje, suteikdama VDA garbės daktaro vardą, Akademija pagerbė vieną iš šiuolaikinės Lietuvos dailės istorijos mokyklos pradininkių dr. Ingridą Korsakaitę ir įžymųjį avangardinio kino kūrėją Joną Meką. Garsiajam išeivijos lietuviui skirtas garbės daktaro regalijas atsiėmė ir sveikinimo žodį tarė geras jo bičiulis profesorius Vytautas Landsbergis.


  Senato pirmininkė doc. Marija Marcelionytė-Paliukė ir rektorius prof. Audrius Klimas
  įteikė VDA Garbės daktaro vardo regalijas  I. Korsakaitei  Prof. Vytautas Landsbergis. Andrej Vasilenko nuotrauka

  Dėkodama posėdžio svečiams, trumpą žodį tarė pati I. Korsakaitė, o J. Meko sveikinimą VDA bendruomenei, ir menininkams apskritai, susirinkusieji išvydo TV ekrane. „Pirmiausiai, sveikinu Jus visus iš šalto Bruklino. Visi Jūs esate ateityje ir didžiausias darbas yra dirbti su savimi. Menininkas turi būti “instrumentu“, kuris kauptų visa tai kas kuriama, kas paliekama ateities kartoms, kad visa žmonija eitų į priekį. Tai ir yra sunkiausias darbas, o ne tai kas mokoma akademijose, institucijose. Mes turime iš praeities pasiimti viską, kas padaryta. Ačiū, kad mane pakvietėte. Jaučiuosi labai pagerbtas tuo. Ir dar kartą – linkėjimai iš šalto Bruklino“, – paties filmuotame vaizdo įraše kalbėjo J. Mekas.  


  Jono Meko sveikinimo akimirka. Andrej Vasilenko nuotrauka

  Minėdama jubiliejų, VDA dar kartą pateisino vienus gabiausių ir talentingiausių šiuolaikinės dailės, architektūros, dizaino kūrėjus ir menotyrininkus ugdančios aukštosios meno mokyklos vardą. Išskirtiniu šventės akcentu tapusioje VDA Alumnų konferencijoje savo sėkmės istorijomis pasidalino viena skaitomiausių šiuolaikinių Lietuvos rašytojų, meno istorikė Kristina Sabaliauskaitė, vienas nuosekliausių ir labiausiai tarptautinėje šiuolaikinio meno scenoje pripažintų Lietuvos menininkų Deimantas Narkevičius, Masačiusetso Technologijos Instituto profesorius Gediminas Urbonas, Seimo narys, kultūros filosofas Arūnas Gelūnas.  


  Rašytoja Kristina Sabaliauskaitė. Andrej Vasilenko nuotrauka  Seimo narys Arūnas Gelūnas. Andrej Vasilenko nuotrauka  MIT profesorius Gediminas Urbonas. Andrej Vasilenko nuotrauka  Menininkas Deimantas Narkevičius. Andrej Vasilenko nuotrauka

  Jubiliejinę šventę papuošė tarsi protestais prieš pompastišką gimtadienių šventimą virtę studentų performansai ir grupių „Pilnatys“ bei „Garbanotas“ koncertai.


  Grupės „Garbanotas“ koncertas. Andrej Vasilenko nuotrauka  Studentų performansas. Andrej Vasilenko nuotrauka