• Naujienlaiškis
 • Prestižiškiausiame šiuolaikinio meno renginyje 58-ojoje Venecijos bienalėje pagrindinis prizas skirtas Lietuvai. Venecijos simboliu laikomas „Auksinis liūtas“ šaliai įteiktas už Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos projektą – menininkių Rugilės Barzdžiukaitės, Vaivos Grainytės ir Linos Lapelytės operą-performansą „Saulė ir jūra (Marina)“.


  Paviljono komisarė, VDA Nidos meno kolonijos vykdomoji direktorė Rasa Antanavičiūtė ir komanda. A. Nenėno nuotr.

  Bienalės komisija Lietuvą apdovanojo už eksperimentinę Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos organizuojamo paviljono dvasią, netikėtą požiūrį į šalies pristatymą ir kūrybingą erdvės pritaikymą brechtiškai operai, taip pat už išradingą sąveiką su Venecijos miestu ir jos gyventojais. „Saulė ir jūra (Marina)“ yra poilsio ir šiuolaikinio gyvenimo kritika, sudainuota eilinius žmones įkūnijančių atlikėjų ir savanorių lūpomis.


  Lietuvos paviljonas. A. Nenėno nuotr.

  Tai pirmas kartas kai mūsų šalis pelno tokio lygio apdovanojimą. Ilgiausią istoriją turinčiame meno renginyje Lietuva prisistato 11-tą kartą, keturis kartus jau buvo įvertinta specialiu paminėjimu. Pasak šių metų paviljono komisarės, Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos vykdomosios direktorės dr. Rasos Antanavičiūtės, tai – reikšmingas pasiekimas Lietuvos meno istorijoje. „Nuostabu, kad mažos šalies perduodama žinia yra suprantama ir aktuali tokiai plačiai auditorijai. Apie tokį reikšmingą apdovanojimą buvo nedrąsu net svajoti. Pasiekti šį rezultatą su itin ribotais resursais galėjome tik dėka ypatingai atsidavusios komandos: kūrėjų, dainininkų, technikų, apšvietėjų, savanorių ir net performanso dalimi tapusių šunų“, – mintimis apie paviljono sėkmę dalinosi R. Antanavičiūtė.


  Paviljono atidarymo akimirka. R. Antanavičiūtė sveikina lankytojus. A. Vasilenko nuotr. 

  Dar prieš atidarymą Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos organizuojamas paviljonas imtas liaupsinti Italijos ir pasaulio žiniasklaidoje, o iš lūpų į lūpas po Veneciją sklindanti žinia apie išskirtinį objektą sutraukė minias lankytojų.  Apdovanojimą pelnęs kūrinys „Saulė ir jūra (Marina)“ kalba apie klimato kaitą ir visuotinį nuovargį. Pasak Lietuvos paviljoną kuruojančios Londono „Serpentine“ galerijos Bendrosios ekologijos ir viešųjų programų kuratorės Lucios Pietroiusti, svarbu rasti naują būdą kalbėti apie klimato kaitą. „Turime iš esmės pakeisti savo kaip žmonių, kaip rūšies tarp kitų rūšių mąstymą. Geriausias menas, muzika ir poezija visada atnešdavo pokyčius, turėdavo magišką poveikį. Tokia meno galia yra jaudinanti“, – pavijono sėkme džiaugiėsi kuratorė.


  „Saulė ir jūra“ autorės Lina Lapelytė, Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė ir kuratorė Lucia Pietroiusti. A. Vasilenko nuotr.  

  Karinio jūrų laivyno teritorijoje įrengtas paviljonas nukelia į saulėtą paplūdimį, kuriame gulėdami ant smėlio dainuoja daugiau nei 20 atlikėjų. „Įgyvendinant šį projektą svarbiausia buvo draugystė ir rūpestis vienas kitu. Spinduliuodami artumą ir meilę tarsi grąžiname skolą planetai, kurios resursus beatodairiškai naudojame. Nuostabu patirti, kad tokį įvertinimą pelnė kūrinys, kuris kalba apie žmogaus ir Žemės kūnų trapumą, o ir pats yra trapus“, – kalbėjo kūrinio autorės R. Barzdžiukaitė, V. Grainytė ir L. Lapelytė.

  Lietuvos paviljoną į rekomenduojamų pamatyti sąrašą dar prieš Bienalės atidarymą įtraukė tokie prestižiniai meno leidiniai kaip „Frieze“ ir „The Art Newspaper“, o  po specialios kūrinio peržiūros žiniasklaidai, „The New York Times“ Europos kultūros temų redaktorius Matthew Andersonas socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė, kad Lietuvos paviljonas yra jo favoritas


  Venecijos bienalės prezidentas Paolo Baratta. A. Vasilenko nuotr.

  Lietuvos paviljoną Venecijoje organizavo Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija. Jį pristato Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Mecenatai – „JCDecaux Lietuva“, „Lewben Art Foundation“, meno centras „The Momentary“ (JAV).

  Tam, kad operą-performansą Bienalėje būtų galima rodyti kuo dažniau, gali prisidėti kiekvienas. Paremti galima sutelktinio finansavimo platformoje „Indiegogo“, trumpaisiais numeriais (1418 – 3 Eur arba 1419 – 2 Eur) ir banko pavedimu tiesiai į Paviljono sąskaitą:

  Vilniaus dailės akademija
  Maironio g. 6, 01124 Vilnius
  Įm. k. 111950439
  AB Swedbank
  A. s. LT09 7300 0100 9509 4329
  Mokėjimo paskirtis: Parama Lietuvos paviljonui Venecijos bienalėje