„Nepaprasta kelionė“ – taip pavadinta Ventos socialinės globos namų gyventojų sukurta animacija. Tai Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Grafikos katedros ir Ventos socialinės globos namų jau šešerius metus vykdomo projekto „Tu negali – menas gali“ dalis. Šių metų kūrybinio bendradarbiavimo kulminacija – globos namų gyventojų kurto animacinio filmo „Nepaprasta kelionė“ premjera. Istorija pasakoja apie netikėtas milžino išdaigas dideliame mieste ir drąsią ventiškių kelionę išvaduoti jūrą.

Siekiame naikinti stereotipus

Tęsdama bendradarbiavimą su Ventos socialinės globos namais, kūrėjų komanda siekia naikinti stereotipus ir paskatinti jautrios ir pažeidžiamos neįgaliųjų socialinės grupės integraciją į visuomenę bei sulaukti visuomenės grįžtamojo ryšio, kuris laužytų baimes ir taip skatintų tarpusavio ryšį.

„Suprantama, jog menas egzistuoja ne tik galerijų ir muziejų pasaulyje, o yra socialaus gyvenimo būtinybė, jau ne vienerius metus tęsiame projektus įvairiose įstaigose, siekdami, jog meninė veikla būtų kaip gerovės skleidimo, savigydos ir diskriminacijos mažinimo priemonė” – dėstytojas doc. Aurimas Švedas.

Projektas „Tu negali – menas gali“ sulaukė  teigiamo dalyvių įvertinimo ir yra laikomas puikiu pavyzdžiu kaip kūrybinis potencialas gali tapti socializavimo priemone:

„Menas yra ypatinga veiklos sfera, kurioje gimsta naujos idėjos, naujos mąstymo kryptys ir užsimezga tamprūs ryšiai tarp skirtingų žmonių. Socialinė įvairovė leidžia mokytis vieniems iš kitų, tačiau tik menas tam suteikia laisvę, išsaugodamas kiekvieno savastį ir sukurdamas prielankią terpę bendrystei“ – Inga Musulienė, dailės terapeutė Ventos socialinės globos namuose.

Animacijos kūrybinės dirbtuvės

Pirmiausia buvo susitelkta į profesionalios animacijos sukūrimą – tradicinės, „stop motion“ ir skaitmeninės animacijos metodais. Kūrybines dirbtuves ir teorines paskaitas dėstytojai specialiai pritaikė neįgaliesiems neturintiems meninio išsilavinimo, o dirbtuvėse dalyvaujantys studentai padėjo susipažinti su animaciją kuriančiomis programomis.

Personažų vizualizavimo kūrybinės dirbtuvės prasidėjo linksmų istorijų piešimu ir tęsėsi nuotaikingų personažų įgarsinimu bei muzikos parinkimu. Dailės terapeutė Inga Musulienė pasakoja, jog prisidėję prie animacijos kūrimo, Ventos globos namų gyventojai ypatingai džiaugėsi filmuke girdėdami savo balsus ir matydami savo pieštus personažus, aplinkos objektus ar spalvintas raides. Pritrūkus įkvėpimo jaunuoliai spalvino studentų ruošinius ir nė vienas nepasitraukė iš kūrybinių dirbtuvių, kurios truko net keletą valandų.

Animacijos meno dėstytojas doc. Aurimas Švedas tikino, jog aktyvus globos namų gyventojų įsitraukimas į kūrybines veiklas skatina tęsti projektą ir ieškoti daugiau sąlyčio taškų tarp neįgaliųjų, visuomenės ir menininkų: „Kasmet į socialinio projekto veiklas noriai įsitraukia studentai ir dėstytojai – tai rodo, jog jaunoji karta tampa vis supratingesnė ir yra linkusi kartu laisvai bendrauti ir bendradarbiauti.“

Animacija „Nepaprasta kelionė“