• Naujienlaiškis
 • Vilniaus dailės akademijos Vilniaus fakultete bibliotekos abonemente atidaryta Grafinio dizaino katedros 2019 m. Grafinio dizaino bakalauro studijų absolventų darbų paroda „Kitokios knygos: tranzitinė būsena“.

  Per beveik du tūkstančius metų trukusią kodeksinės knygos istoriją susiklostė daug skirtingų įrišimo būdų. Ilgametė meistrų patirtis, žinios ir įgūdžiai, naudojami metodai ir papildomi, sutvirtinantys konstrukciniai elementai, užtikrina knygos ilgaamžiškumą bei funkcionalumą. Taip buvo beveik iki XX a. antros pusės, kol knyga netapo masiniu produktu. Jos vertė pakito: iš amžiais talpinančios informacijos saugotojos ji tapo trumpalaikių fragmentuotų žinių talpykla, esančia pastovioje tranzitinėje būsenoje. Tranzitas šiame kontekste – būsena, kai jau nesama ten kur būta ir dar nenuvykta ten, kur ketinta (Tranzitu laikomas keleivių, transporto vykimas per kurios nors valstybės teritoriją). Į knygas sugulęs raštas, pasakojimai, istorijos pasiekusios adresatą ir perskaitytos, pasikeitus geopolitinėms situacijoms, tartum pasensta, praranda savo svarbą...

  Todėl knygos, kurios yra tranzitinėje būsenoje ir pakeliui į niekur, dažnai tampa meno kūriniais, kolekcionierių nuosavybe ar kitokiomis knygomis, pakeitusiomis savo formą ir eksponuojamomis ant bibliotekos palangių.

  Prof. Aušra Lisauskienė

  Parodos autoriai: Justina Navickaitė, Vilius Vaičius, Aurelija Slapšytė, Goda Petruškevičiūtė, Toma Kanytė, Saulė Kašėtaitė, Elzė Grigonytė, Jurgita Kybartaitė, Juta Kibildytė, Ieva Krikštaponytė, Diana Molytė, Ona Vėliūtė.

  Paroda veiks iki šių metų pabaigos.