In memoriam tapytojas, buvęs VDA rektorius prof. Vincentas Gečas

Eidamas 90-uosius metus, birželio 17 d. mirė vienas žymiausių XX a. antros pusės lietuvių tapytojų Vincentas Gečas.

Skaudžią netekties valandą Vilniaus dailės akademijos menininkai reiškia nuoširdžią užuojautą velionio artimiesiems, draugams ir Lietuvos meno bendruomenei.
 

Profesorius Vincentas Gečas Vilniaus dailės akademijai rektoriavo 14 metų, 1974-1988 m. Jam teko dirbti Lietuvai sunkiomis politinėmis sąlygomis, tačiau jis visada išlaikė laisvą menininko dvasią. Tai buvo atsidavęs savo darbui rektorius, Tapybos katedros vedėjas, dėstytojas, kuriam Akademijos bendruomenė dėkinga už ilgus jo vadovavimo ir pedagoginio darbo metus. 

VDA Vilniaus fakulteto Tapybos katedros vedėjas prof. Arvydas Šaltenis

 

Nuoširdžią užuojautą dėl dailininko mirties išreiškė ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Pasak Prezidento, atsisveikiname su žymiu Lietuvos tapytoju, sukūrusiu savitą ir įvairiapusiškumu stebinantį realizmo stilių, gebėjusiu jungti įvairias temas ir žanrus. Išraiškingomis kompozicijomis ir ekspresyviais spalvų potėpiais ant drobės V. Gečas paliko unikalų įspaudą šalies dailės istorijoje.
 

Tapytojas buvo laikmečio novatorius, savo kūryba pralenkęs tuometines estetines pažiūras, meistras, kuriam esame dėkingi už nemarų palikimą.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda

Pasak dailėtyrininkų, šiuolaikinė lietuvių tapyba būtų sunkiai įsivaizduojama be V. Gečo įtakos. Tapytojas buvo viena svarbiausių asmenybių savo kūryba ugdžiusių šiandienos dailininkų kartą. Savo kūryboje Gečas pirmiausia atsiskleidė kaip socialinės tikrovės stebėtojas. Dažnai jo darbuose galima įžvelgti raiškius, kartais net ironizuojančius, kasdienybės motyvus. Paveiksluose netrūksta kinematografiškumo - kompoziciją Gečas perteikdavo kaip fotografijos ar filmo kadrą. Vėlyvoje kūryboje daugiau vyrauja gamtos motyvai, peizažai, natiurmortai.

Vincentas Gečas žinomas ne tik kaip tapytojas, bet ir kaip talentingas piešėjas sugebėdavęs išraiškingai ir detaliai perteikti formą popieriaus lape. Pasak pačio tapytojo, „Menas turi būti išraiškingas. Tai svarbiausia jo funkcija”. Visgi, tikroji kūrėjo tapybos jėga yra spalvos. Jis vienas talentingiausių koloristų šiuolaikinėje lietuvių tapyboje, nebijojęs eksperimentuoti ant drobės.

Dailininkas gimė 1931 m. Mažeikiuose. Studijavo dabartinėje Vilniaus dailės akademijoje. Ten 1970 m. apsigynė profesoriaus vardą. Jam, vienam iš nedaugelio Lietuvos tapytojų, buvo suteikta galimybė stažuotis už Lietuvos ribų (Italijoje nuo 1963-1964 m.). 1969-1982 m. dirbo Vilniaus dailės akademijos rektoriumi. 1968 m. Apdovanotas Lietuvos Respublikos valstybine premija už meninę veiklą bei nuopelnus. 1974 m. V. Gečui suteiktas Lietuvos Respublikos Nusipelniusio meno veikėjo garbės vardas. Nuo 1959 m. savo darbų pristatymus yra rengęs ne tik Lietuvoje, bet ir Italijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Estijoje, Rusijoje. Menininko drobių yra įsigiję Lietuvos nacionaliniai  muziejai, Maskvos Tretjakovo galerija, mokslo ir meno įstaigos, privatūs kolekcininkai iš Olandijos, JAV, Kanados ir kitų šalių.

Parengta pagal Lietuvos dailininkų sąjungos ir Lietuvos Respublikos Prezidentūros informaciją

MO muziejus apie Vincentą Gečą (video)


Vincentas Gečas, Be pavadinimo. 
1961, kartonas, aliejus, 49 x 65,5 cm. MO muziejaus archyvas.