• Naujienlaiškis
 • Kampas | „Studijų metai“

  Rimvido Jankausko-Kampo studijų metų kūriniai iš Vilniaus dailės akademijos muziejaus rinkinių

  VDA Senųjų rūmų Baltasis koridorius
  Gruodžio 7–27 d.


  Baltajame VDA Senųjų rūmų koridoriuje eksponuojami Rimvido Jankausko-Kampo (1957-1993) studijų metų kūriniai iš Vilniaus dailės akademijos muziejaus rinkinių. Retas kuris menininkas ar besidomintis menu, nežino Kampo. Tai devintojo dešimtmečio pabaigoje Lietuvos meno sceną savo milžiniškais formatais ir degančiomis, tiesiog liepsnojančiomis spalvomis, energingais kardo ar kirvio kirčius primenančiais potėpiais gerokai supurčiusi figūra.


  Rimvidas Jankauskas „Puota“ (II kursas), aliejus, drobė, 105x81 cm, 1982 m.

  Tapytojas buvo vienas iš tų, kurie prisidėjo ne tik tapybos, bet ir Lietuvos meno konkrečiai reformavimo. Išsaugodamas dar klasikiniame modernizme įsitvirtinusią kūrėjo kaip vizionieriaus legendą (kurią, beje, dažnai teikia ne pati asmenybė, o ją vertinanti visuomenė), savo menine strategija deklaruodamas jog paveikslas nėra vien tik langas į vidinį pasaulį, bet ir grumtynių laukas, jis praplėtė vizualaus suvokimo horizontus. Be to, tūlą miesčionį glumino ar net piktino ir laisvas, neformalus, „bohemiškas“ menininko gyvenimo būdas. Iš to formavosi įvairiausios paskalos ir mitai. Kaip viename interviu Eglei Komkaitei pasakojo pats prelegentas, laikinojoje sostinėje net sklandė gandai, jog tapytojas vadovauja reketininkų gaujai pavadinimu „Kampiniai“. Menininkas nebijojo rizikuoti ir eksperimentuoti. Požiūris į meną ir gyvenimą (tarp kurių nebuvo didelės perskyros) sudegino Kampą – mirė jis per anksti, pačiame kūrybiniame zenite, tačiau draugų bei bičiulių atsiminimai, paklausą tarp žiūrovų ir kolekcionierių turintys darbai iki šiol pasakoja legendą apie šį tapybos ir egzistencijos fanatiką.


   Rimvidas Jankauskas „Rogutės“ (II kursas), aliejus, drobė, 89x75 cm, 1981 m.

  Gruodžio 7 dieną minint 60-ąsias R. Jankausko-Kampo gimimo metines, Baltajame koridoriuje eksponuojami šio menininko darbai iš VDA muziejaus fondų. Mėnesio gale šie kūriniai iš Alma Mater iškeliaus į Kauną (ten, kur menininkas praleido savo brandžiausius ir aktyviausius gyvenimo metus, ten kur jis mokėsi dar ankstyvojoje jaunystėje, prieš įstodamas į tuometinį Dailės institutą) – retrospektyvinę parodą Nacionaliniame M.K. Čiurlionio dailės muziejuje.