• Naujienlaiškis
 • Česlovo Lukensko akcijų ir hepeningų vaizdo dokumentacijos peržiūros

  Susitikimas su menininku Česlovu Lukensku

  Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į susitikimą su Vilniaus dailės akademijos docentu, Vilniaus fakulteto dekanu Česlovu Lukensku ir šio menininko akcijų, hepeningų vaizdo dokumentacijų peržiūrą.

  Gegužės 31 d. 18 val. Kino salėje, 5 a.


  Česlovas Lukenskas (g. 1959 m.) ‒ šiuolaikinio mūsų vizualiojo meno reformatorius, Lietuvos dailininkų sąjungos narys, grupės „Post Ars“ įkūrėjas ir narys.

  XX a. devinto dešimtmečio pradžioje Č.  Lukenskas vienas pirmųjų Vilniuje kūrė konceptualų meną. Tuo metu, kai dominavo tapyba, o apie kokius nors dailės perversmus niekas net nesvajojo, menininkas pradėjo kurti veiksmo tapybą, naudodamas dervas. Vėliau ėmė kurti asambliažus ir objektus, jie atsirado iš skaudaus, neigiamo santykio su sovietine gniuždančia aplinka, todėl pasižymėjo brutalumu, protesto užtaisu. Dar vėliau Č. Lukenskas pasuko į akcionistinį, hepeningų meną, turintį sąsajų su DADA ir „Fluxus“ avangardinių judėjimų idėjomis. Anksčiau sukurti šio menininko asambliažai, objektai tapdavo grupės akcijų gamtoje dalimi ir būdavo transformuojami, naikinami. Bene garsiausia laikoma pirmoji „Post Ars“ paroda-akcija, surengta 1990 m. Kauno dailininkų sąjungoje, čia Č. Lukenskas eksponavo žvaigždes, sudėliotas iš pūvančių kiaulių galvų. Ši paroda-akcija, kaip žinome, baigėsi viešu skandalu. XXI a. pradžioje menininko kūryboje sustiprėjo kūno sudaiktėjimo, sugyvulėjimo, transformacijos į estetinę parodiją motyvai.

  Susitikime Nacionalinėje bibliotekoje Č. Lukensko kūrybą pristatys dailės kritikas dr. Kęstutis Šapoka, menininkas ir pats papasakos apie savo kūrybos principus. Po pokalbio bus demonstruojamos Č. Lukensko akcijų, hepeningų vaizdo dokumentacijos.

  Renginys nemokamas.