• Naujienlaiškis
 • „Ars Electronica” festivalis šiemet išsikeroja per 120 vietų visame pasaulyje ir atkeliauja į Vilnių, išbandydamas naujus hibridinės realybės modelius. Interneto transliacijose galėsite patirti realybę ir renginius per kitų žiūrovų, gyvūnų ir robotų žvilgsnius. Vilniuje festivalis „Ars Electronica Garden Vilnius” išsidėstys rugsėjo 9-13 d. specialiai sukurtoje 3D aplinkoje internete ir naujame kultūros komplekse „SODAS 2123“, kur vyks performansai, koncertai, pasivaikščiojimai, diskusijos, atviros menininkų studijos ir VR kambariai.

  Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijos meno katedros studentų, dėstytojų ir absolventų pastangomis sukurta pastato ir giraitės skanas apgyvendino dešimtis meno kūrinių.

  Kiekviename mieste esantis dukterinis „Ars Electronica“ festivalis veiks kaip sodas („Garden“) su nepriklausoma programa, kurią viso pasaulio lankytojai galės stebėti internetu per įvairias platformas bei gyvai. Festivaliai vyksta tokiuose miestuose kaip Tokijas, Seulas, Lvovas, Rio de Janeiro, Liepoja, Los Angeles, Barselona, Praha, Džakarta, Vroclavas, Bangkokas ir t.t.

  Visas festivalio žemėlapis

  Naujame kultūros komplekse „SODAS2123“ žaliuojantis ir įsitinklinęs Ars Electronica Sodas kviečia į giraitę Vilniaus miesto centre ir online erdvėje. Virtualios realybės giraitėje susitinka kelios dešimtys menininkų, tyrėjų, studentų ir profesorių. Visus juos jungia sode bei pastatuose ir aplink gyvenančių organizmų perspektyvos, varijuojančios nuo menininko iki mikroorganizmo. 

  Vilniaus sodo programa yra kuriama naudojant vizualias ir konceptualias giraitės metaforas. Giraitė, tai medžių grupė ar mažesnė miško dalis, kurioje simbiotinius santykius ir komunikaciją įtakoja ne tik tenykščiai gyventojai, bet ir invazinės bei migruojančios rūšys, tarp kurių – žmogus ir jo veiklos. 

  Įvairūs žiūrėjimo modeliai ir kampai leis pasinerti į 3 dienas ir naktis truksiančias veiklas fizinėje giraitėje, kurios susijungs su virtualia versija per tiesiogines vaizdo transliacijas ir iš anksto įrašytą medžiagą. Žiūrovas turės galimybę patirti hibridinę tikrovę sekdamas paskui aplinką tyrinėjančią kamerą, medžio laipiotoją, skriejantį droną, bėgantį ar ropojantį gyvūną (šunį, triušį), krūmo ar žolės judesį. 

  Renginyje pristatomi menininkai plečia ribas tarp supratimo kas yra žmogus, tvaraus gyvenimo kultūriniame centre, įsišaknijusių požiūrių į naująsias medijas bei jų santykius su biologine ir urbanistine giraite.

  Ars Electronica – vienas seniausių ir didžiausių meno, technologijų ir visuomenės festivalių pasaulyje, nuo 1979 m. kasmet vykstantis Linco mieste Austrijoje. Jis kasmet sutraukia daugiau kaip 100 000 lankytojų iš viso pasaulio, tačiau šiemet dėl pandemijos išsiskleis per 120 lokacijų visame pasaulyje ir internete

  Šių metų festivalio tikslas sukurti ir išbandyti naujus hibridinės realybės modelius: kaip būtų galima susiburti ir dalyvauti didžiuliame festivalyje didelėms grupėms žmonių vienu metu ir fizinėje lokacijoje ir nutolusioje internetu per visą pasaulį.
   

  Būtent todėl kartu su festivalio komanda sukūrėme viso pastato ir giraitės aplink jį 3D skaną, kur festivalio metu bus rodomi kūriniai ir vyks gyvos transliacijos internetu. Visas festivalis naudoja virtualias Mozilla Hubs aplinkas, kurias bus patirti tiek per savo kompiuterio ekraną, tiek per virtualius akinius namie ar pačiame komplekse „SODAS2123“. Prisijungę žiūrovai galės persikūnyti ne tik į kitų žiūrovų ir operatorių žvilgsnius, taip pat į po erdvę lakstančių šunų, triušių ir robotų akis.

  Festivalio komisaras ir kuratorius dr. Vytautas Michelkevičius

  Menininkas ir interakcijos dizaineris Ignas Pavliukevičius kartu su didele Vilniaus dailės akademijos studentų ir absolventų komanda sprendė kaip perteikti daugiasluoksnį ir daugialinijinį laiką per įvairias fiksavimo ir transliavimo technologijas, tad kviečiame į pagrindinę premjerą „Giraitėje klaidžiojantis daugiaakis gyvūnas“ prie savo kompiuterių ar virtualios realybės šalmų ekranų rugsėjo 11 d. 19.00 val.

  Renginiai prasideda rugsėjo 9 d. 17 val. nuo atvirų LTMKS menininkų studijų, o 17.20 val. gyvai ir internetu vyks Valentino Klimašausko moderuojamas pokalbis „Išgyventi gyvenimus“ su Mindaugu Gapševičiumi, Brigita Kasperaite, Rūta Spelskyte, Aukse Gaižauskaite.

  Vilniaus festivalio programa

  Visi kūriniai ir 3D erdvės

  Menininkai: Mindaugas Gapševičius, Ignas Pavliukevičius, Gailė Griciūtė, Viktorija Damerell, Brigita Kasperaitė, Rūta Spelskytė, Valentinas Klimašauskas, Auksė Gaižauskaitė, Vitalij Červiakov, ūmėdė,Tomas Daukša, Akvilė Anglickaitė, Tomas Martišauskis, Emilija Škarnulytė ir kiti.

  „Ars Electronica Garden Vilnius“ porgramą organizuoja keturi su medijų menu Lietuvoje dirbantys partneriai: Instituto Media su Alt Lab, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga (LTMKS),  Ūmėdė / MENE, Vilniaus dailės akademijos Fotografijos ir medijos meno katedra.

  Remia: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Robotikos mokykla ir visi menininkai