• Naujienlaiškis
 • Rūta Žeimytė
  HOMO PLASTICUS
  XII 18 – I 01

  VDA parodų erdvė „Kremtariumas / meno krosnys“

  Atidarymas: gruodžio 18 d. (antradienį) 18 val.

  www.facebook.com/events/605385926568161/

  VDA parodų erdvėje „Krematoriumas / meno krosnys“ Rūta Žeimytė pristato parodą Homo Plasticus. Menininkė savo darbus kuria iš šiukšlių – bando iš nereikalingų, panaudotų, netgi nemaloniai atrodančių pakuočių sukurti estetinį vaizdą. Taip pat ji nori atkreipti dėmesį į pačią šiukšlinimo problemą. Nes pakuotė, kuri pradžioje mus apžavi tam, kad nusipirktume prekę, po 15 minučių ar kelių valandų tampa nebereikalinga ir atgrasi. Ji yra šimtus metų ir ardo ekologinę sistemą. Darbus autorė pradėjo kurti tuomet, kai susidomėjo zero waste judėjimu, bet, kaip sako pati, „dar nesugebėjo nustoti pirkti supakuotų produktų“. Tuomet rinko pakuotes ir iš jų kūrė reljefinius paveikslus.

  R. Žeimytė teigia:
  „Mano nuomone, menas ir aktyvizmas yra neatsiejami. Menininkas nuolat bando vesti diskusiją tarp savęs ir žiūrovo, į šviesą iškelia aktualias psichologines, ekologines, socialines temas. Tai darau ir aš. Noriu pakalbėti apie pasaulyje ypač išplitusį vartojimo įprotį. Mes bijom narkotikų vartotojų, tačiau nuolat esam įklimpę vartojime. Viską – nuo maisto ir gėrimų iki rūbų, baldų ir kitų kasdienybės atributų. Dažnai vartojame nesąmoningai, tampame tarsi užburti įgeisto daikto įvaizdžio, kvapo, skonio. Net nesusimąstome, ką po savęs paliekame ateities kartoms ar kokią žalą mūsų vartojimas daro kitoms gyvoms būtybėms. Mano darbai gimė kai pradėjau domėtis zero waste arba „nulinio įspaudo“ principu. Zero waste moto yra: atsisakyk, panaudok dar kartą, rūšiuok, kompostuok, pirk tik tai ko tikrai reikia. Žinoma gyvenimas nepaliekant žymės Žemėje yra neįmanomas, tačiau kiekvienas mūsų pasirinkimas link švaresnės ateities daro didelę įtaką planetai ir mums patiems. Akivaizdi klimato kaita dėl kurios išnyks ne tik gyvūnai, tačiau ir patys žmonės greit nebesugebės pagyti nuo savo pačių sukeltų ligų. Laikome save protinguoju žmogumi – Homo Sapiens, tačiau įkaliname save ir visą savo kasdienybę į pakuotę su „barkodu“ ir tampame Homo Plasticus. Ar tai tikrai mes renkamės protingojo, o ne plastikinio žmogaus kelią? <...>.  

  Artėjant Kalėdoms dar noriu priminti, kad nors ir mylime savo artimuosius, tačiau meilę galima išreikšti nebūtinai daiktas, tačiau savo pačių šiluma, rūpesčiu, laiku, skirtu jiems. O jei norime pirkti verčiau dovanokime patirtis  ar antriniu būdų gautus daiktus“.

  Paroda veiks iki sausio 1 dienos
  VDA parodų erdvė „Krematoriumas“ dirba pirmadieniais–šeštadieniais, nuo 10 iki 18 val.
  Adresas: Maironio g. 6, II vidinis kiemas, Vilniaus dailės akademija