• Naujienlaiškis
 • Atidarymas: rugsėjo 7 d., 18 val.

  Paroda veiks iki rugsėjo 14 d.


  Niutonas, nukreipęs šviesos spindulius per krištolinę prizmę, gavo spektro spalvas. Norėdamas įsitikinti, kad tai ne atsitiktinumas, jis perleido spektro spalvas per sukaupiamą lęšį, kitaip sakant, sumaišė spektro spalvas ir gavo baltą spalvą, tačiau kodėl sumaišius visų spektro spalvų pigmentus, gaunama tik nešvari juosva spalva paaiškinimo nebuvo iki 19 a. Žymus vokiečių mokslininkas Hermanas Helmholcas (1821-1894) savo trijų dalių moksliniame veikale „Fiziologinis optikos vadovas“ surinko, išaiškino ir susistemino visą informaciją apie spalvas, kaip fizikos ir optikos reiškinį. Šie tyrimai atsispindėjo ir tapyboje. Impresionistai atsisakė iki tol naudoto tamsaus drobės grunto, pereidami prie balto. Jų tapyboje naudojamos grynos, dažniausiai nemaišytos spalvos, atsisakyta žemės, ochros tonų, ypač juodos.

  Sovietmečiu socrealizmo tapysena taip pat dažniausiai rėmėsi impresionistiniais principais, tik sugriežtindama formas. Dailės mokykloje ir akademijoje buvo rekomenduojama atsisakyti juodos, nenaudojant jos, „nes gamtoje juodos nėra“. Ir iš tiesų gamtoje juodos spalvos yra labai nedaug, dažniausiai ji sutinkama tik suodžių pavidalu. Tačiau galbūt šis trūkumas vertė žmones augalijos pasaulyje itin vertinti retą juodą spalvą. Galima prisiminti Aleksandro Diuma „Juodąją tulpę“.

  Šiuolaikiniai genų inžinerijos pasiekimai itin matyti naujose augalijos veislėse, jų hibriduose. Tapo itin madingos įvairių mums žinomų augalų, ypač gėlių juodos spalvos versijos. Reikia pastebėti, kad augalas dažniausiai tampa juodas reaguodamas į saulės šviesą – gaudamas mažiau saulės jis dažnai lieka žalias ar savo įprastos spalvos. Ši fotosintezė ne tik savo pavadinimu artima fotografijos principui – daugiau šviesos, juodesnis paviršius.

  Šie augalijos ir meno medijų reakcijų į šviesą tyrimai atspindimi projekte “Dark Room”, arba paprastai sakant fotolaboratorijoje, sukurtoje iš „juodų“ augalų. Kol kas eksponuojama tik projekto dalis.