Tarptautinių kūrybinių dirbtuvių „New Idea 2019“ vizualinio identiteto elementai.

#SUTIKITUS tai interviu serija su VDA alumnais ir dėstytojais. Pašnekovui užduodami klausimai apie studijas ir gyvenimą po jų. 

Kodėl pasirinkote studijuoti Grafinį dizainą? Kodėl VDA Kauno fakultete?

Nuo pat vaikystės aš daug daiktų ardžiau, gadinau, ir visaip kitaip laužiau, kad pažiūrėčiau kaip veikia dalykai, iš ko susideda, kodėl jų forma yra būtent tokia, o ne kitokia. Ko gero, tai mane natūraliai ir privedė prie dizaino, nes visus tuos dalykus laužiau ir ardžiau tik todėl, kad geriau suprasčiau, kaip sukurti kažką pačiam.

Dizainą aš pasirinkau sąmoningai ir įstojau į Grafinio dizaino studijų programą, kuri tuo metu faktiškai apjungė ne tik grafinį, bet ir pramoninį dizainą.

Kokie jūsų prisiminimai iš studijų Akademijoje? Grafinio dizaino katedroje?

Nuoširdžiai patys geriausi prisiminimai. Labai norėjau studijuoti būtent dizainą ir būtent Kauno fakultete. Įstojęs į Akademiją, atradau čia savo vietą. Man buvo svarbiausia labai faini, kompetentingi dėstytojai, kurie mokėdavo savo entuziazmą perteikti, studentus įkvėpti.

Gera atmosfera buvo ir kurse, nes visi kartu gyvenom tais pačiais dalykais – studijomis, visi pykdavom arba visi mėgdavom tuos pačius dėstytojus. Akademijoje reikėjo labai daug dirbti, ypatingai pirmame kurse kai reikėjo prie visko priprasti ir įgūdžių dar nebuvo. Geriausias metas pamiegoti būdavo važiuojant į Akademiją troleibuse, o geriausias įgūdis buvo greitai užmigti ir nepramiegoti savo stotelės…

Labai įsiminė mūsų kasmetinės vasaros praktikos Neringoje, kai ne tik dirbom, bet ir susipažinom su įspūdinga Kuršių nerijos gamta.

Ką veikiate po studijų baigimo? Papasakokite apie dabartinę savo kūrybinę veiklą. Kas įkvepia kūrybai?

Po magistro studijų baigimo pratęsiau tuos gerus įspūdžius ir pasilikau Akademijoje – mane pakvietė dirbti Grafinio dizaino katedroje.

Dažnai studentai manęs klausia ar dėstytojai patys dirba kažką susijusio su dizainu ar ne. Atsakau, kad negali dėstyti nedirbdamas šioje srityje. Visi dėstytojai yra tuo pat metu ir aktyviai veikiantys, kuriantys dizaineriai.

Na, o kūrybai įkvepia poreikis. Dizainas yra kūrybinė specialybė, bet tuo pat metu specialybė, kuri sprendžia problemas. Dizaineris sprendžia identiteto, reklamos, funkcionalumo, estetikos, ekologiškumo ir daugybę kitų problemų. Džiaugiuosi, kad vis daugiau ir daugiau žmonių bei verslo atstovų atranda dizainerio poreikį ir supranta, kad dizaineris padeda sukurti produktą, kuris atliktų savo numatytą funkciją kuo įmanoma geriau.

Priimti kūrybinį iššūkį, ieškoti iškeltos problemos sprendimo būdų man yra labai įdomus bei motyvuojantis darbas.

Esate Grafinio dizaino dėstytojas, kasmet Nidoje organizuojate tarptautines dizaino kūrybines dirbtuves „New IDeA“. Ką studentai veikia dirbtuvių metu?

Dirbtuvių metu studentai bendradarbiauja su tikrais užsakovas, su tikromis įmonėmis, kurios kūrybinėms dirbtuvėms pateikia užduotis. Įmonės nori išbandyti naujus kelius, neregėtus dizaino sprendimus arba tiesiog nori sužinoti ką įmanoma pasiekti dizaino pagalba jų veiklos sferoje.

Į NewIDeA studentai ir dėstytojai atvyksta iš įvairių šalių - Italijos, Lenkijos, Austrijos, Rusijos. Specialiai sudarome mišrių tautybių komandas, kad studentai galėtų kartu dirbdami perimti patirtį iš savo kolegų užsienyje.

NewIDea labai svarbus komandinis darbas ir komfortas vieniems su kitais gyvenant ir bendradarbiaujant kūrybinių dirbtuvių metu. Dienomis susitinkam, dirbam kūrybinėse komandose, aptariam klausimus, atrinktas idėjas vystome, o vakarais studentai organizuoja susipažinimo veiklas, kultūrinius prisistatymus. Paskutinę dirbtuvių dieną po galutinių projektų pristatymo ir dirbtuvių uždarymo studentai dažniausiai nebenori išsiskirstyti…

Akademijoje vedate paruošiamuosius kursus stojamajam egzaminui. Atskleiskite paslaptį, kaip geriausia pasiruošti stojimui į Akademiją?

Visų pirma, reikia norėti stoti būtent į kūrybinę specialybę. Visų antra, reikia ruoštis ir stengtis. Nereikia galvoti, kad visi Akademijoje yra apdovanoti iš aukščiau ir tokiais gimsta. Kaip sakoma 1% talento ir 99% pastangų lemia sėkmę Akademijoje.

Dailės akademijos aplinka stipriai skiriasi nuo kitų tuo, kad čia studijos yra labai asmeninės. 80% paskaitų vyksta per praktinį mokymą, palaikomas glaudus ryšys su kursiokais, reikia daug bendrauti su dėstytojais. Paprastai kūryboje nebūna vieno vienintelio teisingo problemos sprendimo. Jų yra kaip minimum keli, jų tenka ilgokai ieškoti ir kiekvienas turi savo pliusų ir minusų. Todėl yra skatinamas komandinis darbas – generuoti idėjas kartu su savo kolegomis yra ne tik žymiai efektyviau, bet ir gerokai smagiau.


Andrejus Repovas baigė Grafinio dizaino bakalauro ir magistro studijas VDA Kauno fakultete 2012 metais. Šiuo metu dirba dėstytoju Grafinio dizaino katedroje.