ArtVilnius’21 | 3.02 stendas | VDA galerija Artifex | TOP 7 galerija

Savaitgalį, spalio 15-17 dienomis praūžė tarptautinė šiuolaikinio meno mugė ArtVilnius’21. Šiemet VDA galerijos Artifex pristatytas Severijos Inčirauskaitės-Kriaunevičienės ir Rūtos Šipalytės bendras projektas #sportsathome galerijai atnešė TOP 7 galerijos nominaciją.

 

#sportsathome – tai menininkių Severijos Inčirauskaitės-Kriaunevičienės ir Rūtos Šipalytės projektas, pradėtas vystyti 2020 m. karantino laikotarpiu, atskleidžiantis meno ir sporto interakcijas.
Karantinas tapo nelengvu išbandymu intensyviai sportavusiems profesionalams, ypač komandinių žaidimų atstovams. 

Severijos Inčirauskaitės-Kriaunevičienės objektai sukurti iš skirtingo sportinio inventoriaus: krepšinio, futbolo kamuolių, sportbačių, surinktų karantino laikotarpiu iš  sūnaus ir jo draugų sportininkų rato. Dauguma jų – komandinių žaidimų atributai, staiga tapę  nebenaudojami pagal pirminę paskirtį, nes sporto treniruotės persikėlė į namus ant kilimo. Tad sporto ir tekstilės jungtis čia yra ne tik vizualinis kontrastas, bet ir konceptuali nuoroda į šią paradoksalią situaciją.


Ardant sportinį inventorių, struktūriškai įdomi kamuolių sandara buvo panaudota naujai kūrinių kolekcijai. Jos atsiradimui pritaikyti segmentavimo, perkonstravimo, nereikalingų objektų perdarymo re-do metodai, artimi primityviųjų tautų amatams, kur net mažiausios šiukšlių atliekos paverčiamos craft objektais. Šiuose kūriniuose kaip ir ankstesnėje kūryboje, menininkei svarbus ne spekuliatyvus, o situacijos diktuojamas tvarus perkūrimo būdas ir dialogas tarp funkcijos ir anti-funkcijos.


Prie projekto prisijungus dailininkei keramikei Rūtai Šipalytei, kamuolių vidinės kameros įvairių difuzijų procese virto hibridinėmis vazomis. Severijos pirminę idėją kamuolių kameras paversti funkcionaliomis vazomis Rūta transformavo į konceptualaus šiuolaikinio dizaino objektus.

Išardytų oranžinių krepšinio kamuolių detalių lekalus Rūta Šipalytė pavertė trimačiais artefaktais, o keramikos technologinėmis priemonėmis hipertrofavo tam tikras kamuolio faktūrines savybes ir išgavo apgaulingai tikrą kamuolio odą.

Tęsiant #sportsathome temą, kuomet pirminė utilitarinė objektų paskirtis yra pakeičiama, atsirado ir didelio formato vaza/skulptūra, sukurta iš keramikos ir tikrų stalo teniso kamuoliukų, kurių diametras yra beveik identiškas. Judrių lengvų kamuoliukų integravimas į statišką struktūrą konceptualiai  atliepia ir karantino nuotaikas.

Pasitelkdamos neribotą kūrybiškumą ir žaliąsias technologijas menininkės karantino pokyčius transformavo į meno kūrinius ir artefaktus. Konceptualaus proceso dėka atsirado optimizmo nestokojanti ir naują kryptį vystanti #sportathome kolekcija.

Saulė Mažeikaitė Teiberė

Skaityti daugiau:

https://www.lrytas.lt/kultura/daile/2021/10/15/news/paaiskejo-geriausios-meno-muges-artvilnius-21-galerijos-ir-iskiliausi-menininkai-21085639