• Naujienlaiškis
 • Jonas Vaitekūnas, kartu su dviem nežinomais užsienio autoriais, visuomenei pristato du pasakojimus:

  Люди / draugai

  Kелёне и Прусия / reise nach Preussen

  Visi vaizdai parodoje yra iš Prūsijos. Šią šalį vadina visaip: Rytų Prūsija, Mažoji Lietuva, Kaliningradskaja oblast, Kraštas, Karaliaučiaus kraštas, Sritis, Rosijskaja federacija. Nors fotografijos pagalba užfiksuoti vaizdai yra visiškai realūs, o komentarai prie jų – objektyvūs, gali būti, net labai tikėtina, kad Prūsija yra fikcija, labai įtikinamas pramanas.

  „Krašto gyventojai, (šiuo metu) turintys žmogaus pavidalus, gyvena skubotą ir „ne savo vietos“ jausmo persmelktą gyvenimą: gadina ką paėmę, apleido žemes, irigaciją ir melioraciją.

  Tie senieji Prūsai, kurie buvo labiau laukiniai ir kilmingi, (dabar) gyvena nelaisvėje, nors ir sąlyginai komfortiškai. O tie paprastesni, labiau naminiai, gyvena beveik visai laisvi, didelėmis bendruomenėmis dešiniajame Šešupės krante. Taip pat abipus Priegliaus ir Įsros aukštupyje.

  Senovės prūsams nebuvo itin sudėtinga persikūnyti (į)... … paprastai juos perkūnydavo Perkūnas. Pažengę vaidilučiai tai sugebėdavo patys. Matomai iš prūsų persikūnijimo paslaptis buvo perėmę ir lietuvninkai, būdais išgavę vietiniai vokiečiai ir didžiojo maro vietas užpildę austrų tremtiniai. Žmonės taip gelbėdavosi nuo negandų.

  Sunkiau persikūnyti sekasi naujiesiems Krašto gyventojams - įvairių tautybių atstovams iš rytų. Jie netiki, nepasitiki Perkūnu, bando patys, naudodami savitą žodžių magiją. Gaunasi сполхуя. Dažnai lieka pusiau žmonėmis, pusiau gyvūnais. Tą maskuoja unifikuotomis aprangos formomis.

  Krašto realybė gerokai pranoksta vidutinio europiečio fantazijas.

  Iš autoriaus užrašų, 1985 m.

  Jono Vaitiekūno parodos „Liūdi draugai“ atidarymas vyks gruodžio 9 d. 17.30 val. VDA galerijoje „Akademija“, Pilies g. 44, Vilnius.

   Paroda veiks iki gruodžio 21 d.