• Naujienlaiškis
 • http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013682605Galerija "Akademija" 2018 sausio 8 d., 17 val. kviečia į parodos "Baltjos iliustracija| Komiksai 2" atidarymą.

  Paroda veiks 2018 01 08 - 01 20 d.

   

  Baltijos iliustracija.

  Komiksai #2

   

  „Baltijos iliustracija“ – nuo 2015 metų organizuojamas tarptautinis iliustracijai ir komiksams skirtas parodų ciklas. 2015 m. vykusioje parodoje „Baltijos iliustracija: vaikiškų knygų iliustruotojų paroda“ apžvelgėme mūsų regiono vaikiškų knygų iliustravimo tendencijas. Čia dalyvavo ir Lietuvos iliustruotojai, ir menininkai iš kaimyninių šalių – Latvijos ir Estijos. 2016 m. „Baltijos iliustraciją“ skyrėme komiksams ir pristatėme komiksų piešėjus iš Baltijos šalių. Kadangi ši paroda susilaukė itin daug susidomėjimo – 2018 m. tęsiame projektą „Baltijos iliustracija. Komiksai #2“ ir toliau pristatome kūrėjus iš Baltijos šalių bei vieną garbės viešnią – studiją „Kitokia Grafika“. Lietuvai atstovauja gausiausias būrys: Miglė Anušauskaitė, Lina Itagaki, Gerda Jord, Paulius Petrauskas, Vidas Poškus, Aleksas Steponavičius, Rusnė Šimulynaitė, Ula Šimulynaitė, Titas Antanas Vilkaitis. Latviai – Līva Kandevica, Dāvis Ozols, Anna Vaivare, Zane Zlemeša. Ir estai – Ann Pajuväli, Joonas Sildre.

  Ko gero, rimčiausiai komiksai vertinami Estijoje, kur komiksų disciplina dėstoma Estijos dailės akademijoje (ten dėsto ir viena mūsų dalyvių – Ann Pajuväli), ir Latvijoje, kur leidžiamas tarptautinis komiksų žurnalas „kuš!“. Parodoje „Baltijos iliustracija. Komiksai #2“ pristatomi menininkai į komiksų mediją atėjo iš įvairių sričių: architektūros, animacijos, grafikos, tapybos, grafinio dizaino, semiotikos, žurnalistikos, filologijos, spaudos technologijų. Vieni parodos autoriai yra daug metų aktyviai dirbantys komiksų srityje, kaip kad Joonas Sildre, įkūręs Estijos komiksų kūrėjų bendruomenę. Kiti, kaip štai Dāvis Ozols, Zane Zlemeša ar Titas Vilkaitis, vis dar studijuoja ar neseniai baigė studijas, bet jau spėjo pristatyti savo darbus tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Greta jų pristatome ir pačią jauniausią, kol kas plačiajai visuomenei nežinomą naująją komiksų kūrėjų kartą: Rusnę Šimulynaitę, Aleksą Steponavičių ir Paulių Petrauską iš Lietuvos.

  Pastaraisiais metais mūsų regione komiksai sparčiai populiarėja: atsiranda vis daugiau leidinių, parodų ar kitokių su komiksais susijusių renginių. Vieni iš tų, kurie stipriai dirba šia linkme, yra parodos garbės svečiai – studija „Kitokia Grafika“. Ji itin daug prisideda Lietuvoje populiarinant komiksų kultūrą. Šis jaunas kolektyvas pristatys galbūt ne visiems žinomą risografijos spaudos būdą bei šia technologija atspaustus meninius darbus jų studijoje (vienetines iliustracijas, komiksų zinus), kuriuos jie spausdina savo Kaune įsikūrusioje studijoje.

  Parodoje pristatoma ir „MO muziejaus“ leidybai rengiamos, pasaulyje populiarios, komiksų teoriją aiškinančios Scott McCloud komiksų knygos „Understanding Comics: The Invisible Art“ ištrauka. Knygą numatoma išleisti 2018 m. pirmoje pusėje (į lietuvių k. verčia Gerda Jord).

  „Baltijos iliustracija. Komiksai #2“ parodos dalyvių darbai yra labai skirtingi visais aspektais. Nebelieka ribos tarp komiksų ir dailės krypčių. Kai kur komiksai tampa architektūrinių brėžinių ir komikso hibridu, kaip  Anna Vaivare „A Lifetime of Building“, ar piešinio ir komikso hibridu, kaip Vido Poškaus „Linija 3“. Dalyje kūrinių yra nemažai teksto, dialogų, o kituose darbuose teksto išvis nelieka. Parodoje pristatomi komiksai sukurti naudojant įvairias technikas: guašą, pieštukus, rapitografą, akvarelę, risografiją ar kompiuterinę grafiką. Vieni parodoje eksponuojami komiksai ar jų ištraukos išleisti zinų pavidalu (Liva Kandevica „The Situations“, Zane Zlemeša  „The Pillow Factory "ZH"“), kiti – tik ką įvairiais tiražais pasirodę knygynuose (Linos Itagaki „Sibiro haiku“, Miglės Anušauskaitės „Dr. Kvadratas. Greimas ir jo semiotika“).

  Beje, labai džiaugiamės galėdami pristatyti ne tik nematytus komiksus, kurie greitu metu pasirodys knygynuose, bet ir tuos, kurie yra vos vieno egzemplioriaus ir kol kas dar neturi jokių leidybinių planų (puikus šansas leidėjams pamatyti neatrastus talentus!).

   

  Ula Šimulynaitė

  https://www.lzinios.lt/…/komiksu-kurejai-po-viena-pa…/257874

  https://goo.gl/JuyV65

  http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013682605