Lapkričio 22 d., 14.00 val., VDA  parodų salių „Titanikas“ I a. (Maironio g. 3, Vilnius) dailės krypties meno doktorantė Rūta Spelskytė-Liberienė gins meno projektą tema „Kaip išmesti iš galvos. Istorija apie meilę, karą ir debesis“ (Dailė V 002).

Institucija, kurioje parengtas meno projektas: Vilniaus dailės akademija.

Kūrybinės dalies vadovas:
prof. Rimvydas Kepežinskas (Vilniaus dailės akademija, dailė V 002)

Tiriamosios dalies vadovė:
doc. dr. Agnė Narušytė (Vilniaus dailės akademija, humanitariniai mokslai, menotyra H 003)

Meno projektas ginamas Vilniaus dailės akademijos Meno doktorantūros dailės krypties meno projekto gynimo taryboje:

Pirmininkas:
Doc. dr. Žygimantas Augustinas (Vilniaus dailės akademija, vaizduojamieji menai, dailė V 002)

Nariai:
Doc. Gerd Aurell (Umeå dailės akademija, dailė V 002)
Dr. Tojana Račiūnaitė (Vilniaus dailės akademija, humanitariniai mokslai, menotyra H 003)
Prof. dr. (hp) Jūratė Rubavičienė (Baranova) (Vilniaus universitetas, humanitariniai mokslai, filosofija H 001)
Dr. Darius Žiūra (Vaizduojamieji menai, dailė V 002)

Su meno projektu galima susipažinti Vilniaus dailės akademijos bibliotekoje.

Gynimą lydinti paroda "Elniaragio ūsas" veiks VDA parodų salėse "Titanikas" nuo lapkričio 12 d. 18 val. (atidarymas) iki lapkričio 30 d.
 

Anotacija

Planavau susikalbėti ir ilgokai kalbėtis, o vietoj to, eilę metų tyrinėjau aštriai, neretai tragiškai pasibaigusius nesusikalbėjimus. Užsibrėžiau, niekuo nepadėjusią,  susikaupusią informaciją iš galvos išmesti, o paaiškėjo, kad tai vargiai įmanoma. O dar vėliau supratau, kad užsiimu ne bandymu užmiršti, o labai nuosekliai ir detaliai atsiminti, sužinoti kaip buvo. Bandant atsiminti, paaiškėjo, kad dalis istorijos nutiko tik mano galvoje. Štai, apie visa tai ir yra tekstas.

Suleisti į ekspozicijų erdvę doktorantūros studijų metu sugautus žvėris lengviau, negu įvardinti jų trukmės ir reikšmingumo eilę.

„Atsigulk ant nugaros, – sako ji man, –  iškelk rankas ir kojas į viršų ir siūbuok į šonus. Dabar tu – miręs vabalas“.

Aha, dabar aš – miręs vabalas. Koks aš būčiau vabalas? Norėčiau būti koks nors tarpinis, pusiau vabalas. Vartau, randu elniaragį, užsižiūriu.

Koks turėtų būti pasaulis, į ką panašus, kad joks mokslinis tyrinėjimas neprasmuktų į vidų, nesugebėtų jo paversti tyrimų objektu? Kaip kvadratui iš dviejų dimensijų pasaulio apžiūrėti sferą, atėjusią pasikalbėti iš trijų dimensijų pasaulio? Nežinau. Neturiu žalio supratimo. Bet ištisas dienas apie tai mąstyti man yra grynas malonumas.

Tyrimų metu apžiūrinėjau praktikas ir medžiagas, būdus, kurie veikia buvimą, jie mane pakeitė pakankamai, kad manyčiau, jog buvo verta, net jei pats pagrindinis klausimas – klausimas, ar jis apskritai buvo klausiamas.

Summary

How to Get out of Your Head. Story of Love, War and Clouds

I had a plan to have an extended dialogue. It did not go as planned. I went on hyper analyzing what went wrong. Research evolved into a broad investigation of mass conflicts, wars, terrorist attacks, massacres, bombings, poisonings. I spent years visiting locations of the conflicts and producing prints of the places. The dialogue did not get better, so,  I thought, ok, there is no use from this research, I need to get rid of it. It appeared to be hardly possible.

I turned to neuroscientists, shamans, Buddhists, chemistry, meteorology, psychology, gardening - anything that caught my attention and seemed relevant.

By reading of  W.Heisenberg's principle of uncertainty, D. Bohm quantum organism, and J. Lovelock's theory of the Gaya, I started to think of the impossibility to know and to be sure about things. But also I began to think about the world as a constant movement of interconnected agents and information that can be grasped in many unexpected ways.

 I got interested in relationships and communication not among people but also plants, forests, animals, clouds, and planets.