VDA bendruomenei skirtame renginyje buvo pristatyta naujoji Europos Komisijos iniciatyva – Naujasis Europos bauhauzas. Iniciatyvos sumanytojai siekia, kad ji taptų nauju, visuomenės gyvenimą transformuojančiu judėjimu, prie kurio skatinimo ir įtraukimo į savo kasdienę veiklą gali prisijungti ir visų VDA disciplinų studentai ir dėstytojai. 

Š. m. gegužės viduryje vykusiame renginyje su Naujojo Europos bauhauzo iniciatyvos kilme supažindino VDA dizaino inovacijų centro komunikacijos projektų vadovė Zita Šlepetienė:
 

Kaip pirmasis Bauhauzas siekė sukurti gražesnį, funkcionalesnį gyvenimą po karo, taip naujuoju europiniu bauhauzu siekiama kurti naują tvarumu, estetika ir bendryste grįstą ateitį po pandemijos. Naujasis europinis bauhauzas siekia žaliąjį kursą įtraukti į gyvenamąsias erdves. Abiejų bauhauzų būtina sąlyga – tarpdiscipliniškumas.

Pagrindinės naujojo europinio bauhauzo vertybės: tvarumas, grožis ir bendruomeniškumas. Tai, kad naujojo europinio bauhauzo pavadinimą galima rašyti iš mažųjų raidžių – ne klaida, nes tai yra pastanga šią iniciatyvą paversti bendrine sąvoka, panašiai it tai būtų epochos ar stiliaus pavadinimas.

Naujojo Europos bauhauzo pristatymo VDA bendruomenei santrumpa

Siekiant, kad naujasis Europos bauhauzas taptų visuotiniu judėjimu, be kvietimo skleisti jo idėjas, jam bus suteikiama ir finansinė paspirtis iš Europos Sąjungos finansavimo programų. Plačiau apie tai papasakojo Laura Kostelnickienė, „Europos horizonto“ teminės srities „Jungtinis tyrimų centras“ nacionalinė kontaktinė atstovė (Lietuvos mokslo taryba).

L. Kostelnickienės pristatymas

Taip pat Lietuvos mokslo tarybos atstovė pakvietė VDA kūrėjus dalyvauti Naujojo europinio bauhauzo prizo konkurse. Paraiškos priimamos iki gegužės 31 d. 

Naujojo Europos bauhauzo prizai

VDA Architektūros studijų ketvirtakursės Jonė Virbickaitė, Aurelija Kniukštaitė ir Kotryna Bajorinaitė jau įsitraukė į naująjį europinį bauhauzą. Studentės šią iniciatyvą ryžosi tyrinėti per savo magistro studijas ir skleidžia žinią apie ją VDA bendruomenei. Renginyje jos pristatė naujojo Europos bauhauzo etapus, analizavo, kokius tvaraus, gražaus ir bendryste grįsto ateities gyvenimo pavyzdžius mato Europos benduomenė, pateikusi savo idėjas ir kūrinius Europos Komisijai per specialią platformą.
 

Naujasis Europos bauhauzas kelia daug Akademijos bendruomenei aktualių klausimų bei skleidžia panašias vertybes. Tarp jų – tarpdiscipliniškumas, estetika, kultūra, darbas kartu, tvarumas. Nuolat vykstančiose konferencijose, dirbtuvėse, informacinėse dienose įvairių sričių atstovai, bendruomenių nariai, studentai dalijasi savo idėjomis ir sprendimais.

Siekdamos iliustruoti, kaip praktiškai atrodo naujasis Europos bauhauzas, pranešėjos pristatė keturis Naujojo Europos bauhauzo puslapyje pateiktus pavyzdžius.

NEB principai atsispindi projekte THE HOUSE OF BLIVANDE Švedijoje, kuriuo siekiama sukurti bendruomenės ugdymo, idėjų įgyvendinimo bei tarpdisciplininio bendradarbiavimo centro modelį, kuris puikiai tiktų ir Akademijai.

PORTO HABITAT – tai prototipas, sukurtas kaip eksperimentinis projektas, kurio tikslas – parodyti tvarios statybos metodus ir technologijas, lankstų panaudojimą, socialinius ir aplinkos poveikius. Statinys yra iš 100% lokaliai gaunamos medienos. Konstrukcija yra modulinė, o vidaus patalpos suprojektuotos naudojant neutralių erdvių principus. Taip sudaroma galimybė konstrukciją perkelti į skirtingas lokacijas pritaikant prie vietos urbanistinio mastelio.

Svarbu, kad prie iniciatyvos gali prisidėti ir studentai, dalindamiesi savo projektais. To pavyzdys – studentų dizaino objektas BERLINER LEITUNG, skirtas gerinti viešosios erdvės kokybę, leidžiant patogiai ir lengvai pasiekti geriamąjį vandenį.

Naujojo europinio bauhauzo viena iš pagrindinių idėjų yra tarpdiscipliniškumas, tad jaunųjų kūrėjų įtrauktis taip pat labai svarbi. Vienas iš pavyzdžių yra „Port of Slowtech“ projektas, kurio principas yra suburti jaunus kūrėjus ar organizacijas kurti idėjas tvaresniam pasauliui bei suteikti jiems erdves, galimybes ir viešumą.

Naujojo Europos bauhauzo koncepcijos kūrimo etapo pristatymas

Renginio pabaigoje jo dalyviai pasidalijo po renginio kilusiomis mintimis ir idėjomis. Jas apibendrinant išryškėjo artimiausias VDA su NEB susijęs siekis – suformuluoti ir įsivesti skatinimo priemones, kurios padėtų dėstytojams ir studentams iš skirtingų studijų programų veikti kartu – t. y. propaguoti tarpdiscipliniškumą ir tvarumą.

Šiuo metu planuojamos VDA apskritojo stalo diskusijos, kuriose visi norintys galės pateikti daugiau konkrečių pavyzdžių, kaip tarpdiscipliniškumą, tvarumą, grožį, bendrystę neatskiriant vieną nuo kito aktyviau įtraukti į kasdienę VDA veiklą, kaip skleisti naujojo europinio bauhauzo idėjas visuomenėje ir kaip sužinoti bei atliepti visuomenės poreikius, susijusius su pokyčiais visuomenės gyvenamosiose erdvėse. Kviečiame kaupti ir gryninti savo idėjas ir jomis dalintis.

Sekite VDA Dizaino inovacijų centro ir Vilniaus dailės akademijos socialinių tinklų paskyras, www.vda.lt naujienas ir sužinokite visas su Naujojo Europos bauhauzo ir VDA partneryste susijusias naujienas.


Taip pat įdomu:

Vilniaus dailės akademija – oficiali Naujojo Europos bauhauzo partnerė