Vilniaus dailės akademijos magistrė Austėja Platūkytė nepraleido pro akis Umea universiteto Švedijoje skelbimo, kuriame kviečiama teikti paraiškas stipendijai ir rezidencijai gauti. Nors iki konkurso pabaigos buvo likusios vos dvi dienos, tyrėja pateikė paraišką, kuria tikėjosi toliau plėtoti savo magistrinio darbo temą. Vos po kelių dienų A. Platūkytei pranešta, kad ji laimėjo. 

„Studijuodama VDA Dizaino magistrantūrą sukūriau naują celiuliozinio pagrindo bioplastiko medžiagą PLASTEX, kuri gaunama chemiškai perdirbant natūralaus pluošto tekstilės atliekas. Atliekant eksperimentinį procesą paaiškėjo, kad PLASTEX gali būti naudojama kaip organinė rišamoji medžiaga, praverčianti kuriant tūrinius objektus ir maišant medžiagą su smulkintomis tekstilės atliekomis arba audinių liekanomis”, – apie savo atradimus pasakojo A. Platūkytė. 

Umea universiteto tyrimų ir inovacijų centro “Sliperiet” inovacijų erdvė “SoftLab” su tekstile susijusiai gamybai suteikia skaitmeninių ir tradicinių priemonių. Teikti paraiškas galėjo Europos sąjungos piliečiai – menininkai, kūrėjai, gamintojai, inovatoriai ir dizaineriai, kurie ieško galimybių plėsti savo praktikas 2018 m. rudenį “Sliperiet” bendruomenėje. Konkurse stipendijai ir trijų mėnesių rezidencijai dalyvauti galėjo kūrėjai, turintys patirties inovatyvaus dizaino, architektūros, dailės, tekstilės, mados gamyboje. Dalyvauti konkurse kviesti ir kūrėjai, jau turintys patirties mažmeninėje prekyboje. Projektų privalumu laikyti tvarumas ir dėmesys aplinkosaugai. 

“SoftLab Residency and Scholarship” programos metu A. Platūkytė eksperimentuos naudodama savo sukurtą PLASTEX medžiagą ir kombinuos ją su įvairiais minkštais paviršiais. 

„Šiame tyrime technologinės galimybės bus sujungtos su kūrybiniais ieškojimais ir pristatyta visavertė sinergija tarp skirtingų disciplinų, taip pat galimų jungčių tarp minkštų ir kietų medžiagų studija. Programos metu sieksiu eksperimentuoti su skirtingomis audinio tekstūromis ir raštais, sukurti tvirtus paviršius ir pristatyti juos šiuolaikinio meno ar dizaino objektuose”, – pasakojo pašnekovė.

Ji neslėpė, kad diena, kai gavo pranešimą, kad jos paraiška buvo atrinkta, buvo kupina emocijų. Tą pačią dieną ji sužinojo, kad įstojo į dizaino krypties doktorantūros studijas, o iškart po stojamojo pokalbio jai buvo pranešta, kad yra kviečiama į UMEA. Maža to, sekmadienį tyrėja mėnesiui išskrido į Gvatemalą, kurioje veda kūrybines pratybas ir su vietiniais gyventojais perdirbinėja plastiko atliekas, kuria naujas medžiagas bei gaminius.

„Visko labai labai daug, net nespėju apmąstyti, – šypsosi Austėja. – Iš tikrųjų labai džiaugiuosi, kad atrinko mano projektą, nes turėsiu galimybę aukštesniu technologiniu lygmeniu jį vystyti, taip pat gauti konsultacijas ir galbūt rasti bendradarbiavimo galimybių. Kai sužinojau, be galo nustebau, nes paraišką siunčiau per daug nieko nesitikėdama, turėjau labai mažai laiko, tad tiesiog per kelias valandas aprašiau projektą ir išsiunčiau”.

Linkime Austėjai sėkmingų darbų Gvaltemaloje, o vėliau turiningo įdomaus rudens Švedijoje!  

Parengė Zita Š. (Dizaino inovacijų centras)