Didžiausiame Viduriniųjų Rytų dizaino festivalyje Lietuvą atstovauja dviejų jaunųjų dizainerių darbai. Šių metų jaunojo dizainerio konkurso prizininkių, Vilniaus dailės akademijos Dizaino katedros studenčių – Karolinos Petraitytės ir Gražinos Bočkutės - projektai buvo atrinkti iš daugiau nei 1 000 pretendentų ir pateko į ateitį formuosiančių išradimų ekspoziciją „Global Grand Show“.

 

Šioje ekspozicijoje, kuri yra itin svarbi jau ketvirtą kartą rengiamos Dubajaus Dizaino savaitės dalis, iš viso eksponuojami 123 aukštųjų mokyklų iš 45 pasaulio šalių darbai. Jų šiemet buvo per 150.

Pasak ekspozicijos kuratoriaus, „Global Grad Show“ yra ne tik šviesiausių jaunų protų iš viso pasaulio idėjų demonstracija, bet kartu ir kūrybiškumo bei optimizmo šventė. „Absolventai šiandien patenka akistaton su gąsdinančiais faktais – tokiais kaip klimato kaita, automatizacija ir masinė migracija. Kiekvienas iš šių sprendimų siūlo tam tikrą „vaistą“ – idėją, kaip žmonijai neigiamą įtaką darančius pokyčius paversti viltimi vardan bendrosios žmonių gerovės”, - sakė jis.

Pagrindinio „Jaunojo dizainerio prizo 2018” laureatė K. Petraitytė parodoje džiaugiasi didžiuliu mokinių dėmesiu - jie įsitikinę, kad jos sukurta interaktyvi chemijos mokymo priemonė „Chem Tokens“ (liet. „Chem žetonai“) jau šiandien turėtų būti mokyklose. Pasak dizainerės-tyrėjos, nors keli kolegų studentų pristatomi darbai taip pat yra iš edukacijos srities (pavyzdžiui, siekia pagelbėti disleksikams, išmoko brailio rašto ar net padeda išvengti priverstinių vedybų),  chemijos pamokų inovacijos idėja bendrame kontekste atrodo unikali.

Dizainerės sumanymu periodinės lentelės elementai pateikiami kaip specialaus dizaino žetonai, padedantys mokiniams suvokti lentelės struktūrą, kiekvieno elemento unikalumą, juos galima fiziškai sujungti ir kurti molekules. Nuskenavus žetonus specialia programa, jie įgyja virtualų įvaizdį, kuris moko spręsti chemines lygtis, kaupti molekulių kolekciją, vykdyti virtualius eksperimentus. Ji džiaugiasi galėdama įvertinti, kokios idėjos ir sprendimai aktualūs tarptautiniame kontekste, keistis patirtimi su užsienio šalių studentais. 

Kita lietuvė - Gražina Bočkutė, sukūrusi funkcinį aksesuarą „Sensus“ regos negalią turintiems žmonėms -  taip pat vertina galimybę aptarti dizaino, orientuoto į neregius, specifiką ir iššūkius. Ji tikisi ir toliau bendrauti su kolegomis bei tęsti diskusiją, kaip turėtų keistis pagalbos neregiams sistema, kaip tam gali pasitarnauti paslaugų dizainas.

G. Bočkutės prietaisas „Sensus“ neregiams ir silpnaregiams padeda išvengti įvairių kliūčių (ypač aukščiau juosmens lygio), skirtas nešioti kartu su baltąja lazdele. Prietaisas „mato“ kliūtis infraraudonųjų spindulių sensoriumi ir praneša apie jas intensyvėjančia vibracija. Įvairios prietaiso komplektą įeinančios jungtys leidžia aksesuarą tvirtinti skirtingose vietose: ant rankos, piršto, baltosios lazdelės, drabužių. Prietaiso dizainas ne tik padeda neregiams kasdieniuose veiksmuose, bet ir palengvina jų integraciją į visuomenę, mažina socialinę atskirtį. 

Abi studentės lapkričio 13-17 d. vykstančios ekspozicijos metu apsikeitusios vizitinėmis kortelėmis su įvairiais lankytojais, tikisi ateityje šiuos kontaktus paversti naudingais.

Pasak Dubajaus dizaino savaitėje taip pat besilankančio VDA Dizaino katedros vadovo, dizainerio Juozo Brundzos, buvo labai naudinga vienoje vietoje pamatyti ir palyginti projektus iš geriausių pasaulio dizaino mokyklų bei gyvai padiskutuoti su autoriais apie jų siūlomus dizaino sprendimus aktualioms ekologijos, tvarumo, socialinės atskirties, sveikatos, švietimo, dirbtinio intelekto ir kitoms problemoms.

 „Galiu pasidžiaugti, kad į parodą atrinkti VDA studenčių projektai pasauliniame kontekste tikrai nenusileidžia nei nagrinėjama problematika, nei dizaino idėjomis, nei atlikimo kokybe“, - sakė jis. Katedros vadovą taip pat sudomino parodos metu vykusi konferencija „Belief in AI“, kurios metu buvo aptariamos aktualios etinės, socialinės, technologinės problemos, susijusios su dirbtinio intelekto plėtra ir diegimu įvairiose sistemose.

Dizainerių-tyrėjų vizitą Dubajuje organizavo Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centras.