Kokio modelio švarką vilkėjo partizanų vadai? Kas jiems siūdavo uniformas, gamindavo jų detales? Kaip patys partizanai atrodė? Tai tik keli iš daugelio dalykų, į kuriuos atsakymus rado dizaineris Giedrius Paulauskas, atkūręs Lietuvos partizanų uniformas ir kartu su VDA Dizaino inovacijų centru pristatęs jas parodoje „Laisvės kariai“. Šešerius metus trukęs istorinio dizaino tyrimas, dabar jau ir 99 puslapių specialiame leidinyje. Jį išleido VDA Dizaino inovacijų centras.

Tęstinumą paroda įgavo ne tik leidinyje, bet ir virtualiame ture.

Atsiėmęs pirmuosius leidinio „Laisvės kariai“ egzempliorus G. Paulauskas kalbėjo:
 

Didelis įvykis ir man, ir visiems prisidėjusiems prie jo leidybos. Visa paroda nugulė į dokumentą, įgavo kitą formatą, kuriuo galės naudotis visi, negavę progos aplankyti parodos. Leidinį galės atsiversti, studijuoti bet kada. Tai patogu mokiniams ir mokytojams, visiems, kuriems svarbi pokario istorija ir laisvės kovų Lietuva.

Leidinyje galite apžiūrėti metų pradžioje vykusios parodos „Laisvės kariai“ eksponatus, sužinoti jų atkūrimo aplinkybes, pasigrožėti parodos atidarymo, edukacijų nuotraukomis. Leidinyje rasite svarbių istorinių dokumentų kopijas, nuotraukų iš LGGRTC Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus, kuriose matyti Lietuvos partizanai.
 

2011 metais Kaune minint septyniasdešimtąsias 1941 m. birželio sukilimo metines, mūsų buvo beveik 800 partizanų, o dabar esame likę tik penki. Todėl svarbu, jog istorija neliktų užmiršta.

Interviu leidinyje kalba 94-erių partizanas Juozas Jakavonis-Tigras

Šiame išliekamąją vertę turinčiame leidinyje publikuojamas ir Lietuvos kariuomenės vado generolo leitenanto Valdemaro Rupšio rašinys.
 

Dar karo pradžioje 1944 metais partizanai sąmoningai apsisprendė dėvėti uniformą ir atpažinimo ženklus net pačiomis sudėtingiausiomis ir nepalankiausiomis sąlygomis. Tuo jie įkūnijo Lietuvos kariuomenės tęstinumą ir užsitarnavo tarptautinės bendruomenės 1949 m. Ženevos konvencijoje įtvirtintą kombatanto statusą. Giedrius Paulauskas su precizišku tikslumu atkūrė kiekvieną, net mažiausią Lietuvos partizanų uniformos detalę. Jo kartu su VDA Dizaino inovacijų centru surengta paroda „Laisvės kariai“, kurioje kiekvienas mūsų gali pamatyti rekonstruotą autentišką laisvės kovotojų uniformą, yra svarbus žingsis atkuriant mūsų šalies istoriją ir partizanus įvardijant tuo, kuo jie iš tiesų buvo – Lietuvos didvyriais.

Valdemaras Rupšys

Iš spaustuvės atkeliavusį leidinį, kai bus epidemiologiškai saugu, galėsite rasti VDA Dizaino inovacijų centre ir Giedriaus Paulausko studijoje, o kol kas kviečiame skaityti elektroninę versiją.

Dėkojame visiems, prisidėjusiems prie jo leidybos.