„Akademinis kaligrafų dialogas – Mokytojas ir mokiniai“

Atidarymas: rugsėjo 9 d., 16 val. VDA Telšių galerijoje (Kęstučio g. 3)

Paroda veiks iki rugsėjo 30 d.


Parodoje savo kūrybą pristatys grafikas, kaligrafas VDA profesorius Albertas Gurskas, Izraelio menininkas, meno mokyklos „Basis“ (Tel-Avivas), CAN skulptūros mokyklos (Tel–Avivas) dėstytojas, tapytojas ir kaligrafas Leo Ray, tekstilės ir kaligrafijos dailininkė, VDA Telšių fakulteto profesorė Zita Inčirauskienė.

Šių trijų menininkų kūrybą jungia meilė kaligrafijai ir ilgametė pedagoginio darbo patirtis. Zita Inčirauskienė ir Leo Ray – buvę prof. Alberto Gursko mokiniai. Parodos atidarymo metu autoriai dalinsis kūrybine ir pedagogine patirtimi (bus rodoma video medžiaga), pristatomos prof. Alberto Gursko knygos, prof. Zitos Inčirauskienės kūrybos katalogas. Dalyvaus VDA leidyklos direktorius dr. Marius Iršėnas.

Paroda skirta tiek akademinei, tiek plačiajai miesto visuomenės daliai, besidominčiai kaligrafija. Kaligrafija - demokratiškiausia saviraiškos priemonė, juk rašyti moka kiekvienas! Apsilankę parodoje susipažinsite su šios meno srities pritaikymo galimybėmis įvairiose kūrybos sferose.

Maloniai kviečiame apsilankyti!

Parodos organizatorė ir kuratorė VDA Telšių fakulteto prof. Zita Inčirauskienė


Apie autorius

Albertas Gurskas

Gimė 1935 m., Ukmergės rajone. 1962-1968 m. studijavo grafiką Lietuvos valstybiniame dailės institute. Nuo 1969 m. dėsto Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 1993 m. – profesorius. Yra vadovavęs Dailės pedagogikos ir Grafikos katedroms. Pripažintas kaligrafas, žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse. 

Gyvenime prof. Gursko veikla yra plati ir įvairiabriaunė. Galima išskirti kūrybinę, pedagoginę, visuomeninę, edukacinę veiklas. Visur palikti ženklūs pėdsakai. Kūrybinėje veikloje reiškiasi ne tik kaligrafijos srityje, kur matomi ryškiausi pėdsakai - sukurta Lietuviškoji kaligrafijos mokykla, parengtas ir išleistas puikus metodinis leidinys „Kaligrafijos ir šrifto pagrindai“ (leidinys papildytas ir dėl didžiulio užsieniečių susidomėjimo išleistas pakartotinai jau ir su anglų kalbos tekstais), sukurta daugybė originalių kaligrafinių kompozicijų. Dailininkas sukūrė eilę puikių šriftinių plakatų. Yra daugybės logotipų, gyvuojančių ir nesenstančių jau kelis dešimtmečius, autorius. Prof. Gurskas – daugelio ekslibrisų ir Širvintų, Žeimelių, Deltuvos, Užpalių, Labanoro herbų autorius. Jis sukūrė eilę paminklinių lentų, apipavidalino daugybę knygų. Pažymėtina ilgalaikė prof. Gursko veikla Lietuvos heraldikos, Lietuvos banko pinigų projektavimo ir gamybos komisijose, pirmininkavimas Lietuvos – Čekijos draugijai.

Pats menininkas iš visų savo ženklių ir prasmingų veiklų išskiria pedagoginį darbą. Jubiliejiniame leidinyje autorius teigia: „Pedagoginis darbas man artimiausias, čia aš galiu realizuoti save, jaučiuosi reikalingas ir galiu pasidalyti ţiniomis, patirtimi su studentais ir dailės mokytojais. Ramu, kai jautiesi perdavęs estafetės lazdelę į rankas, kurios tęs tavo darbą. Čia išaugo pripažinti šrifto kūrėjai: Algis Kliševičius, Rimvydas Kepežinskas, Aušra Lisauskienė, Ieva Babilaitė, Zita Inčirauskienė, Virginija Kalinauskaitė, Rūta Mozūraitė, kurie jau ugdo savo mokinius. Čia aš ir matau savo pedagoginės veiklos prasmę.” 

Ištrauka iš prof. Jono Gudmono kalbos pristatant kolegos Jubiliejinę parodą. Mokiniai apie savo Mokytoją:

„Jame harmoningai dera menininkas ir mokytojas.“

Leo Ray

„Nors nuo studijų baigimo praėjo daugiau kaip trys dešimtmečiai, mūsų kolegiškas bendravimas nenutrūko. Vertinu profesoriaus pedagoginį talentą ir dėkoju už išugdytą meilę rašto menui.“

Zita Inčirauskienė

 

Leo Ray

www.leorayart.com

Gimė Vilniuje, 1950 metais. 1973 m. baigė Vilniaus universitetą (studijavo fiziką). 1990 m. - Vilniaus dailės akademiją. Nuo 1991 m. gyvena Izraelyje. Kūrybos sritys: tapyba ir grafika. Surengė virš 20 personalinių parodų Lietuvoje ir Izraelyje. Dalyvavo daugelyje grupinių parodų Europos šalyse, Japonijoje, JAV.Jo darbų yra įsigiję Lietuvos, Rusijos, Izraelio, Kroatijos, Bulgarijos, Švedijos, Ganos dailės muziejai. Dirba pedagoginį darbą - skulptūros mokykloje CAN, meno mokykloje „Basis“ (Tel Avivas), dėsto tapybą, kaligrafiją bei ekspresyvųjį piešimą.
Lietuvoje šį dailininką daugiau pažįstame kaip kaligrafą, piešinio, medalio kūrėją. Visame pasaulyje Leo Ray - žinomas tapytojas.


„Vaikišku, ir net atrodytų, primityviu piešiniu tarsi paslepia aukščiausio lygio tapybinę meistrystę ir filosofinę gilumą. Levas sugeba visą kultūros palikimą perleisti per save ir parodyti žiūrovui su švelnia ironija“

 Albertas Gurskas

 

Zita Inčirauskienė

www.incirauskiene.lt

Gimė 1951 m. spalio 17 d. Šiaulių raj., Gruzdžių miestelyje. 1972 m. baigė Telšių taikomosios dailės technikumą. 1983 m. –  Vilniaus dailės institutą (dabar akademija). Gyvena Telšiuose. VDA Telšių fakulteto profesorė. Lietuvos dailininkų sąjungos narė. Kūrybos sritys: tekstilė ir kaligrafija. Nuo 1979 m. dirba dėstytoja Telšių aukštesniojoje taikomosios dailės mokykloje, nuo 1998 m. – VDA Telšių fakultete. Dėsto kompozicijos bei projektavimo pagrindus, kaligrafiją, vadovauja studentų bakalauriniams darbams, inicijuoja ir kuruoja studentų parodas ir projektus, veda kaligrafijos seminarus dailės mokytojams bei studentams. Surengė 16 autorinių parodų Lietuvoje ir Latvijoje. Dalyvavo daugelyje jungtinių parodų ir projektų Lietuvoje, Lenkijoje, Rusijoje, Latvijoje, Švedijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, P. Korėjoje, Dominykoje, Italijoje, JAV. 

„Zitos Inčirauskienės kūryba išsiskiria savitumu bei originalumu. Šis originalumas pasireškia tuo, kad ji dažniausiai kuria trimačius kaligrafinius objektus, naudodama įvairiausias, dažnai netikėtas, medžiagas bei technikas: tekstilę, veltinį, emalę, aplikacijas, koliažą, kt. Kurdama kaligrafinius objektus, menininkė kaskart sprendžia sudėtingą kaligrafijos ant trimačio objekto problemą – juos įdvasina ranka rašytais reikšmingais tekstais“.

Leo Ray