Tarptautiniai ryšiai

 

Įspūdžiai iš LAMK universiteto Suomijoje

Suomiškas dizainas ir nuostabi gamta atviliojo mane į Lahti taikomųjų mokslų universitetą Suomijoje. Noriu pasidalinti savo džiaugsmais ir įspūdžiais iš pavasario semestro šiame universitete.

Lahti miestas

Lahti – 8 pagal dydį miestas Suomijoje, žymus dėl savo pramonės ir verslo galimybių, žiemos sporto žaidynių. Iki sostinės Helsinkio – 100 km. Miestas nedidelis, ramus, pilnas gamtos. Žymios vietos: Sibeliustalo – Sibelijaus, žymaus suomių kompozitorio vardu pavadinta koncertų salė, Slidinėjimo šokinėjimo tramplinai.

Gamta

Suomija žymi dėl ežerų gausos ir miškų. Lahti miestas yra šalia 2 didžiausio ežero Suomijoje. Miestas yra labai žalias, dažnai galima sutikti įvairius miško gyvūnus. Net pro universiteto langą galima išvysti bėgiojančius triušius ar liuoksinčias voveres.

Lahti yra pietinėje šalies dalyje, todėl žiemos nėra labai šaltos, tačiau vis tiek galima nusiteikti sniego pusnims ir naktims, kai temperatūra nukrenta iki -25. Žiemą galima vaikščiot ant sušalusių ežerų ir slidinėti ant ledo.

Pavasaris – šiltas ir žalias. Toks pat kaip ir Lietuvoje, tik temperatūra laikosi kiek žemesnė.

Universitetas

LAMK universitetas turi 4 fakultetus: Technologijų, Verslo, Sveikatos ir socialinės priežiūros, Dizaino. Visos mano paskaitos vyko Dizaino institute, kuris yra miesto centre.

Dizaino institutas 1971 m. buvo atskira įstaiga, o 1991 m. tapo LAMK universiteto dalimi. Institutą galima laikyti prestižiniu, nes ne viena dizaino legenda čia mokėsi. Iš studentų kalbų, tai viena iš priežasčių, kodėl jie nori čia studijuoti. Kita priežastis yra tai, kad didžiąją studijų dalį sudaro praktiškos paskaitos.

Centriniame pastate yra sporto klubas, kurio abonementas labai pigus studentams. Taip pat yra puiki biblioteka su daug meno leidinių. Kiekviename fakultete yra valgykla, kurioje galima nebrangiai papietauti.

Auditorijos panašaus dydžio kaip akademijoje, dizaino fakultete taip pat yra kompiuterių klasės, įrašų kambarys, studentų darbų galerijos, maketavimo kambarys, dirbtuvės. Jomis naudotis negalėjau, kadangi tam reikalingi specialūs kursai, o paskaitoms vis dar vykstant jos buvo uždarytos dėl persikraustymo. Tačiau mačiau, kad jie turi puikias metalo, medžio ir keramikos dirbtuves, lazerį ir 3D spausdintuvus, kuriais galima naudotis nemokamai.

Paskaitos

Dizaino institute paskaita paprastai trunka nuo 9 ryto iki 16 val.  Dauguma paskaitų trunka ne visą semestrą, o jo dalį. Paskaitų trukmė įvairi – nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Universitete vyksta labai daug pakitimų, šį semestrą daug dėstytojų buvo nauji, dėl to tvarkaraštyje dauguma paskaitų vyko vienu metu. Ši problema buvo aktuali ne tik mainų studentams, bet ir LAMK mokiniams. Buvo kiek sunku manevruoti, kadangi paskaitų pasirinkimas buvo limituotas, darbas pagrinde vyko grupėse su studentais, kai dalyvavimas reikalingas. Tačiau nesklandumus lėmė persikraustymas į vieną didelį pastatą, kuriame studijuos studentai iš visų 4 fakultetų. Institutas taip pat bando naują studijų programą sujungiant industrinį dizainą su brandingu. Įvykus visiems pokyčiams turėtų nelikti ir nepatogumų.

Dėstytojai kompetetingi ir paslaugūs. Suteikia daug laisvės ir padeda įgyvendinti idėjas. Iš dėstytojų taip pat sulaukiau pagalbos ieškant praktikos Suomijoje. Dauguma dėstytojų puikiai kalba angliškai.

Dizaino institute turėjau 4 paskaitas, kurios buvo organizuojamos bendradarbiaujant su kompanijomis. 2 projektai ties kuriais dirbome bus realizuoti ir paleisti į rinką. Tai buvo puiki proga susipažinti su Suomiškomis įmonėmis.

Dizaino procesas panašus kaip ir akademijoje – idėjų ieškojimas, eskizavimas, prototipų gaminimas. Skiriasi tai, kad darbas vyksta komandose ieškant kompromisų ir kuriant dizainą kartu.

Mokymo sistema

Paskaitų metu darbas dažniausiai vyksta grupėse, dėstytojai dirba individualiai su komandomis. Studentai čia savarankiškesni, sprendimus priima greitai. Suomijoje mokslas yra nemokamas, tad daugeliui studentų tai nėra pirmosios studijos. Galima sutikti daug įvairių žmonių su skirtingomis patirtimis ir žiniomis, dirbant kartu komandoje daug iš jų išmokti.

Tarptautiškumas

Universitetas kiekvieną semestrą priima didelį būrį studentų iš svetur – su manimi kartu atvyko apie 70 studentų. Kiekvienas studentas turi mentorių, kuris prieš atvykstant susisiekia su juo, o atvykus pasitinka, padeda apsiprasti mieste ir universitete. Pirmoji savaitė skirta orientaciniams susitikimams, kurių metu paaiškinama universiteto sistema, paskaitų tvarkaraščiai ir pasirinkimai, suteikiami patarimai dėl gyvenimo Suomijoje.

Dėstytojai taip pat atvyksta iš kitų šalių universitetų, man dėstė dėstytojai iš Didžiosios Britanijos ir Austrijos. Komandose dirbau su žmonėmis iš Kanados, Italijos, Ispanijos, Meksikos, Japonijos, Prancūzijos. Tokia patirtis praturtina žinias ir praplečia požiūrį labai gausiai. Dauguma paskaitų vyko angliškai.

Apgyvendinimas

Studijų mainų programoje dalyvaujantys studentai apgyvendinami viename dideliame bendrabutyje.   Jis nėra miesto centre, bet kelionė autobusu iki jo trunka tik apie 15 min. Naujos universiteto patalpos ne centre, o netoli studentų bendrabučio. Kitais metais universitetas siūlo apgyvendinimą taip pat ir miesto centre. Vis gi patarčiau rinktis pirmąjį variantą – ežero krantas, prieplauka, miškas - visiškai šalia. Kiekvieną vakarą galima stebėti nuostabius saulėlydžius, mėgautis pulkais įvairiausių paukščių ir ramybe.

Žmonės

Žmonės ramūs ir paprasti, pasakys tai ką galvoja, bet pasakys taip, kad niekas nepasijustų blogai. Man tai buvo atgaiva – žmonės bendrauja trumpai ir aiškiai. Kalbėjau su daug nepažįstamųjų – gatvėje, traukinyje, tiesiog parduotuvėje – visi malonūs ir atviri, padės ir palinkės geros viešnagės.

Mielas atradimas – norint, kad autobusas sustotų, reikia pamojuoti vairuotojui. O išlipus – pamojuoti vėl ir pasakyti „Ačiū“. Paprastas ir žavus bendravimas.

Kalba

Suomių kalba melodinga ir graži. Ji gali atrodyti šiek tiek monotoniška, kadangi suomiai nelinkę emocionaliai reikštis, bet žodžiai ir sakiniai skamba tarsi muzika. Universitetas siūlo trumpą „Survival finnish“ paskaitą, jos metu galima išmokti pasakyti savo vardą, bet ne daugiau. Tačiau suomiai džiaugiasi galėdami padėti ir pamokyti. Galima išgyventi su dvejais žodžiais „Moi“ ir „Kiitos“ (Labas ir ačiū), kadangi beveik kiekvienas Suomijoje kalba laisvai angliškai. Amžius nesvarbu, įstaigose, gatvėje, parduotuvėje – visi atsakys angliškai.

Suomiškos tradicijos

Vienas iš suomiškiausių atributų – Sauna. Beveik kiekvienas namas ar daugiabutis tokią turi. Taip pat galima užsisakyti sauną-autobusą. Į pirtį suomiai eina kartą į savaitę, metų laikas visiškai nesvarbus. Jeigu kas teigtų, kad saunų Suomijoje daugiau nei automobilių, visiškai nesuklystų.

Kita įdomi tradicija – švenčių, žymių žmonių vardų minėjo progomis valgomi specifiniai kepiniai. Vienas iš įsimintiniausių – Mämmi – tradicinis Velykų valgis pagamintas iš ruginių miltų, patiekiamas su grietinėle. Suomiai sako, kad tai didelis iššūkis, bet man, ir mano kambariokei iš Vokietijos buvo pats tas, gal kad pratusios prie ruginės duonos. Kalbant apie maistą reikia pridurti, kad Suomijoje pietūs neužgerti pienu – blogi pietūs, o kavos puodelį galima gauti praktiškai visur.

Taip pat teko sudalyvauti tradiciniame renginyje “Lavatanssit”, kuris buvo organizuojamas universiteto iniacetyva. Atokioje vietoje, pamiškėje, dideliame mediniame pastate, kuriame yra viena didelė salė, jaunimas renkasi šokiams – groja gyva muzika, visi apsirengę senoviniais rūbais  šoką valsą. Studentus atveža specialiai užsakyti autobusai. Taip seniau linksmindavosi ir susipažindavo suomiai, o jaunimas tęsia tradiciją. Galima būtų atrasti panašių renginių ir Lietuvos mažesnėse vietovėse.

Išvykos

Universitetas siūlo dvi keliones – į Laplandiją ir Sankt Peterburgą. Aš keliavau į Laplandiją, nes pabūti ten žiemą – tiesiog pasaka. Išbandėm įvairias veiklas – kelionę su haskiais, žiemos batų žygį, slidinėjimą, aplankėm Kalėdų senelį ir „Sostų karų“ muziejų su dešimtimis ledo skulptūrų. Nuvykom ir iki Norvegijos – mėgavomės sauna ir maudėmės Arktiniame vandenyne. Iš Suomijos taip pat puikus susisiekimas ir nebrangūs bilietai keliauti su keltu į Estiją ir Švediją.

Kodėl verta pasirinkti LAMK

LAMK universitete patyriau neišdildomų įspūdžių, sutikau įvairiausių žmonių, išmokau daug pamokų. Gyventi vienam svetimoje šalyje ilgesnį laiko tarpą – tikras iššūkis, tačiau tai padeda tapti atviresniu žmogumi, nebijoti pokyčių ir naujų dalykų. Susipažinimas su kitokia mokymo sistema praturtina darbo procesą ir mąstymą, suteikia naujų idėjų ir būdų jas įgyvendinti. Puiki suomiška mokymo sistema, nuostabi gamta ir malonūs žmonės – vieną kartą tai patyrus norisi sugrįžti dar.

Naudingos nuorodos

https://www.lahti.fi/ - apie Lahti miestą

http://www.lahti360.fi/en/ - žemėlapis su svarbiausiai objektais

http://www.lahdenmuseot.fi/museot/en/lahti-art-museum/ - Lahti meno muziejus

http://tasteoffinnish.fi/ - Suomių kalbos pradžiamokslis

https://www.sibeliustalo.fi/en/sibelius-hall – Sibelijaus koncertų salė