• Naujienlaiškis
 • VDA Kauno fakulteto Keramikos ir porceliano katedra bendradarbiaujant su Omano konsulatu Vilniuje vykdė projektą „Omano smilkyklės“.

  Omane smilkalai yra  labai svarbi kultūros dalis, žinomi jau  nuo senovės Romos ir Aleksandro  Makedoniečio laikų. Smilkalai nuo seno naudojami maldoms ir meditacijai, gerai savijautai ir net gimdyvių namuose, gydo depresiją ir žarnyną. Smilkalų dervos nuo seno naudojamos kvepalų gamybai. Omanietiškas frankinsensas – išdžiūvę sakai, renkami  nuo bosvelijų medžių Arabijos pusiasalyje. Dauguma omanietiškų  smilkyklių (madžmarų) padarytos taip, kad pernelyg neįkaistų  ir pats madžmaras, ir paviršius, ant kurio jis statomas.

  Studentai projekto metu susipažino su tradicinių Omano smilkyklių gamyba, pagamino jų kopijas ir sukūrė originalias smilkyklių interpretacijas. Buvo sukurtos ir keturios didelės 120 cm. aukščio tradiciniais Omano motyvais dekoruotos smilkyklės reprezentuojančios Omano kultūrą. Smilkyklių projekte dalyvavo visi taikomosios keramikos studijų  programos studentai, projektui vadovavo VDA KF Keramikos ir porceliano katedros vedėjas doc. Remigijus Sederevičius.

  Studentų darbai buvo pristatyti Vilniaus Rotušėje Omano konsulato renginyje skirtam  Lietuvos Respublikos ir Omano Sultonato diplomatinių santykių 25- ečiui. Renginio metu buvo išskirtos keturios geriausios Omano smilkyklių interpretacijos, jas sukūrę studentai Justina Gedvilaitė (3 kursas), Giedrė Valutytė- Bekker (2 kursas), Emilija Grušaitė (2 kursas) ir Tomas Zlotnikovas (1 kurso magistrantas) apdovanoti kelione į Omaną. Pasak  doc. R. Sederevičiaus, tokie projektai skatina studentų kūrybiškumą, domėjimąsi kitų kultūrų tradicijomis.

  Susipažinti Omano  kultūra ir pamatyti   Omano  fotografijas , tradicinius  aukso  dirbinius ir smikykles bei  VDA KF  studentų  darbus galite iki  vasario 28 d Vilniaus Rotušėje, o vasario  10 - 11 d. čia vyks  pažintinė kultūrinė programa „Omano  lobiai“ : paskaitos, arabiškos muzikos koncertas, omanietiška kaligrafija ir tradiciniai  piešiniai  ant rankų.

  Doc. Remigijus Sederevičius