• Naujienlaiškis
 • The Baltic Wild Walls projektas

  Zarasuose šiuo metu jau trečią vasarą iš eilės vyko originalus, graffiti kultūrą populiarinantis projektas „The Baltic Wild Walls“ (liet. Laukinės baltų sienos). Nuo Joninių čia plušėjo daugiau nei trys dešimtys jaunų menininkų iš Lietuvos bei Latvijos ir pagal iš anksto paruoštus eskizus tapė sienas Zaraso ežero pakrantėje. Sumanymas kasmet puošti Zarasus kilo menininkui Žilvinui Daniui. Idėją jis įgyvendina bendradarbiaudamas su Vilniaus dailės akademija.


  2016 m. projekto akimirkos

  Pasak menininko, projekto pavadinimas atspindi laisvą ir kritišką jaunųjų kūrėjų požiūrį į baltiškąją tapatybę. Juo siekiama pabrėžti lietuvių ir latvių kultūrų giminiškumą bei norą bendradarbiauti dabartyje.

  Šiais metais jaunieji menininkai idėjų ieškojo populiariosios kultūros patriotizme ir kūrybiškai jas perkėlė į du didelio formato grafičius. Kūriniams naudojami šiuo metu madingi Vyčio simboliai, kurie tatuiruojami ant kūno, klijuojami ant automobilių ir pačių įvairiausių daiktų, pavyzdžiui, mobiliųjų telefonų dėklų. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės simboliai žirgas ir kalavijas perinterpretuojami į šiuolaikinius galios simbolius, tokius kaip automobiliai ar moderni Lietuvos kariuomenės ginkluotė. Grafičių siužetuose atsispindi Latvijoje gamintos mašinos, Rygos miesto simboliai, latviškas šiaurietiškas mentalitetas. Kūriniai paįvairinti užrašais su skambiomis, lengvai įsimenamomisfrazėmis. Nepamirštas liko ir Zarasų miesto simbolis elniažuvė - mitinis gyvūnas elnio galva ir žuvies uodega.


  Grafikė Julija Panova

  Menininko Ž. Danio sumanymas subūrė platų ratą jaunų kūrėjų, gatvės subkultūrų atstovų, vietinių šokėjų, DJ‘ų. Lietuvos ir Latvijos pasienyje esantys Zarasai kiekvienais metais tampa vis didesniu alternatyvios jaunimo kultūros židiniu, viešos miesto erdvės užpildomos jaunimo iniciatyva rengiamomis kūrybinėmis akcijomis.


  Projekto sumanytojas Žilvinas Danys

  Projektą remia LR Švietimo ir mokslo ministerija, Vilniaus Dailės akademija, Zarasų rajono savivaldybė, Zarasų kultūros centras, viešbutis „Europa City“, baras „Puiki vietelė“, graffitishop.lt.


  2016 m. projekto piešinys