Atmintis - tarsi labirintas, jungiantis mus su potyriais, kurie šmėstelėję išnyko praeityje, palikdami tik pėdsaką dabarties žemėlapyje. Ant vakarykščių istorijų kasdien gula naujos, taip prisiminimus stumdamos tolyn.

Atmintis tarsi žaidžia žaidimą, ką prisimename ryškiai, o kas galbūt vyko ką tik, bet liko neprisiminta. Įvairūs vaizdiniai persmelkti laiko ir susijungę atmintyje lieka kiekvieno asmene nuosavybe. Tarptautinis meno festivalis „Vitrum Balticum 2017” tema pasirinkęs pinkles nagrinėja atmintį, laiką ir žmogaus santykį su jais. Čia atmintis, praeitis ir istorija susijungia per laiką.


Šiandienos istorijos

Jau trečiadienio vakarą 18 val. galerijoje „Meno parkas” pristatoma paroda „Naujos istorijos”. Kuratorinėje šiuolaikinio meno parodoje – net keliolikos skirtingų menininkų, iš visos Europos, darbai. Parodoje pristatomas dabarties diskursas, tačiau jis glaudžiai susietas su atmintimi ir praeitimi.

Parodos „Naujos istorijos" kolekcija parengta remiantis temomis ir gvildena menininkų ieškojimus, apimančius asmeninius pasakojimus, socialinę ir kultūrinę atmintį. Atmintis šiuo atveju – skirtingų kartų santykis su praeitimi, kuri reflektuojama per vaizdų, naratyvų ir aplinkos poveikio reikšmes kol tampa tariama asmenine patirtimi.

Anot filosofo F. De Brigard, „<...> prisiminimas – tai tam tikra kognityvinės sistemos funkcija, leidžianti lanksčiai performuoti skirtingus užkoduotus pėdsakus į galimus praeities įvykius, kurie įvyko arba neįvyko kuriant būsimų įvykių modelius.“

Žiūrovai, pakliuvę į atminties pinkles, kviečiami užmegzti ryšį tarp praeities ir dabarties, apsvarstyti besikeičiančią istorijos ir praeities reikšmę. Istorija čia veikia kaip tam tikri praeities pėdsakai, o kūriniai tampa praėjusio laiko tęsiniu. Parodoje atspindžių žaismai susijungia su trapumu alsuojančiomis bangomis, kurios tarsi smegenų vingiai pereina į atminties detales. Skaičiai, jausmai, laiko simboliai ir žiūrovai įrėminę save menininkų darbuose užrašys dar vieną naują istoriją.

Parodą kuruoja stiklo muziejaus „Glass factory“ Švedijoje direktorė Maja Heuer ir menininkė, „Vitrum Balticum 2017“ projekto vadovė Julija Pociūtė.


Išnarplioti praeitį

Kas esame šiandien - dažnai nebūtume be savo praeities. Istorija, dažnai įsiprasmina per asmenines patirtis bei realius objektus. Būtent šiuo būdu stiklo istoriją ir raidą Kaune bus patirti galima parodoje „Prieš vakar. Išnarplioti” eksponuojamoje A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje.

Istorinė stiklo dizaino paroda atspindi sovietinio laikotarpio funkcionalaus stiklo kūrimo ir meninės specifikos etapą Lietuvoje. Beveik visi čia rodomi stiklo pavyzdžiai (servizai, vazos, dekoratyviniai akcentai) yra susieti su stiklo meno plėtote Kaune: stiklo darbai įgyvendinti Kauno „Aleksoto" stiklo fabrike, juos kūrė Kauno St. Žuko taikomosios dailės technikumo (dabar - Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakultetas) mokiniai ir Vilniaus dailės instituto (dabar - Vilniaus dailės akademija) Kauno fakulteto stiklo specialybės studentai.

Nusikelti į istorinį laikotarpį padės ir sovietinio laikotarpio baldai iš Dainiaus Lanausko kolekcijos. Baldai ir funkcionalūs indai sukuria  savotišką to laikmečio gyvenamąją aplinka. Parodos kuratorės Valda Verikaitė ir Raimonda Kogelytė.


Parodos „Naujos istorijos” galerijoje „Meno parkas” atidarymas trečiadienį, 18 val.

Parodos „Prieš vakar. Išnarplioti” A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje atidarymas ketvirtadienį, spalio 5 d. 18 val.

Tarptautinio meno festivalio „Vitrum Balticum 2017” parodos  veiks visą spalio mėnesį.