Laisvę daugelis iš mūsų supranta labai individualiai. Menas yra kaip viena iš priemonių išlaisvinti mintims, jausmams, gebėjimams ir prisidėti prie asmenybės individualumo formavimosi. Šįkart profesionalūs menininkai ieško galimybių išlaisvinti kūrybinius įkalintų nepilnamečių polėkius. Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakulteto Grafikos katedra įgyvendina projektą (ne)LAISVAS menas,  kurio metu profesionalūs grafikos meistrai kartu su studentais veda kūrybinius užsiėmimus  Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus – pataisos namų auklėtiniams.

Projekto tikslas – meno pagalba parodyti kitokį gyvenimo pavyzdį

Menininkų laukiantis iššūkis – kaip pasidalinti savo žiniomis, patirtimi ir gyvenimiškais patarimais ne auklėjant, o tik parodant kitokio gyvenimo pavyzdį. Nuteistiems nepilnamečiams – galimybė išmokti, susikurti ir galbūt atrasti kitokio gyvenimo spalvas. O klausimą „kam dirbti, jeigu gali pavogti?“ norisi apversti – „kam vogti, jeigu gali užsidirbti, nustoti bijoti ir būti LAISVAS“. Projekto vadovė dr. Ingrida Veliutė teigia, jog projektą pradėti paskatino atsitiktinis pokalbis su prof. Rolandu Rimkūnu ir kvietimas nuvažiuoti į nepilnamečių tardymo izoliatorių, kur susipažinome su pataisos namų auklėtinių gyvenimu iš arčiau, aptarėme bendradarbiavimo galimybes. „Supratimas, jog galime pasidalinti profesionaliomis žiniomis ir sukaupta asmenine patirtimi, noras sulaužyti stereotipus ir pakviesti savo studentus padirbėti neįprastoje aplinkoje su jaunimu, laikinai gyvenančiu kiek kitokiomis sąlygomis nei mes, atvedė į kūrybinį procesą, kurį pavadinome (ne)LAISVU menu“ – pasakojo projekto vadovė dr. Ingrida Veliutė.

Iš viso projekto laikotarpiu planuojami 6 užsiėmimai, kurių metu bus vedamos teorinės bei praktinės paskaitos apie tai, kaip minimaliausiomis priemonėmis sukurti ar pagaminti dailės objektą, turintį tiek taikomąją, tiek estetinę funkciją: tai paveikslai ant sienos, atspaudai ant marškinėlių, knygų įrišimas ir kita.

Kurs savo herojus

Rugsėjo 28 –ąją vyko pirmasis projekto susitikimas su Kauno nepilnamečių tardymo  izoliatoriaus – pataisos namų auklėtiniais, kurį vedė VDA Kauno faulteto Grafikos katedros vedėjas doc. Vaidas Naginionis. Paskaitos tema – „Komikso superherojai: tikrovė ir supertikrovė". Užsiėmimo metu buvo pristatyti 10 visiems gerai žinomų superherojų (Wolverine, Thor, Ironman, Superman, Hulk, The Flash, Captain America, Wonder Woman, Spider-Man, Batman). Visi šie komiksų veikėjai buvo sukurti JAV, sąveikaudami tarpusavyje pasiekė didelio skaitytojų susidomėjimo, vėliau buvo ekranizuoti. Pasirinkti personažai yra paprasti žmonės, gelbstintys žmonių gyvybes ir taiką pasaulyje, todėl herojumi gali būti kiekvienas.

Kiekvienas užsiėmimuose dalyvaujantis jaunuolis pasirinks savo superherojų, kurį vėliau realizuos dailės priemonėmis, padedant dėstytojų bei studentų. Auklėtinių darbai bus realizuojami ne tik pataisos namuose, bet projekto pabaigoje bus organizuojama ir visuomenei atvira paroda „Herojus“, kur į viešą diskusiją bus kviečiami visi norintys daugiau sužinoti apie šią socialiai atsakingą veiklą bei nuteistųjų gyvenimą ir kūrybinius polėkius.

„Tai iš tiesų žingeidus jaunimas, mėgstantis komikso meną,  labai džiaugiuosi, kad radome bendrą kalbą, kad ši tema jaunuoliams pasirodė artima, todėl neabejoju, kad projekto rezultatai bus džiuginantys“ – pasakojo pirmąjį užsiėmimą vedęs VDA Kauno fakulteto Grafikos katedros vedėjas doc. Vaidas Naginionis. 

Projektą įgyvendina: Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Grafikos katedra.


Projekto idėjos realizuojamos: Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje - pataisos namuose.


Projekto idėjas remia: Kauno miesto savivaldybė.